Potrawy wigilijne przyciągnęły smakoszy – FOTO

Redakcja eFO  |   Kulinaria,Kultura i rozrywka  |   18 grudnia 2018 15:23
Udostępnij

W Brzezince gospodynie serwowały wigilijne potrawy, od karpia poczynając na makowcu kończąc. Podczas spotkania twórcy ozdób choinkowych odebrali nagrody.

Mirosław Smolarek, wójt gminy Oświęcim życzył zebranym życzliwości i wyrozumiałości. Stwierdził, że jeśli wypełnią ich te uczucia, to będzie Boże Narodzenie. Przekazał też życzenia od prezydenta Oświęcimia i dodał, że w relacjach z ratuszem ma miejsce „nowe otwarcie”, które powinno przynieść dobre owoce mieszkańcom gminy i miasta Oświęcim.

Miejscowe gospodynie wystąpiły jako „Brzezinianki”, wykonując z wigorem i przytupem świąteczne piosenki oraz kolędę „Z narodzenia Pana”. Kolejnym punktem wigilijnego spotkania było oficjalne rozstrzygnięcie Rodzinnego Konkursu „Choinkowa Bombka”.

Lista laureatów:

Miejsce

Laureaci

I miejsce

Paweł Palka l. 8

Kacper Palka l. 6

Janusz Palka – tata z Brzezinki

II miejsce

Wiktor Wisiorek z rodziną – Grojec

III miejsce

Wiktoria Formas

Aldona Formas

Mariusz Formas z Grojca

Wyróżnienie

Andrzej Makuch z rodziną z Włosienicy

Wyróżnienie

Lena Mitoraj z rodziną z Poręby Wielkiej

Wyróżnienie

Natalia Biela z mamą z Zaborza

Wyróżnienie

Sylwia Nowak z rodziną z Rajska

Wyróżnienie

Julia Kubielas z rodziną z Poręby Wielkiej

Wyróżnienie

Filip Borowczyk z rodziną z Poręby Wielkiej

Wyróżnienie

Dominik Pawela z rodziną z Babic


Nagrody odebrali także zwycięzcy Konkursu Pieśni Patriotycznej w „dorosłych” kategoriach. Następnie przedstawiciele kół gospodyń wiejskich, Klubu Seniora w Zaborzu i Uniwersytetu Każdego Wieku we Włosienicy, organizacji, które przygotowały poczęstunek na Spotkania z Tradycją.

Zanim jednak wszyscy oddali się degustacji na zakończenie zobaczyli przedstawienie. Zespół Pieśni i Tańca „Modraszka” jego tematem uczynił darcie pierza. Była to żmudna i czasochłonna praca, która wymagała anielskiej cierpliwości, dlatego kobiety wykonywały ją w zimowe wieczory. Stawała się zarazem okazją do wspólnego spędzania czasu, bo mężatki, panny, dzieci, kumy i sąsiadki umilały sobie czas śpiewem i żartami.

Aktorki z „Modraszki”, a także dzieci występujące w widowisku przybliżyły ten ludowy obyczaj w inscenizacji według scenariusza i w reżyserii Bożeny Grabowskiej. W jego finale widzowie siedzący w pierwszym rzędzie zostali obsypani świeżo wyskubanym pierzem. Trafiło na gminnych oficjeli. Mirosław Smolarek nie był zdziwiony.

„Pełnię funkcję niecały miesiąc, więc jest wójtem nieopierzonym” – podsumował wójt.