O Eligii Staweckiej: U Pana Boga na warcie

Marcin Cichowski  |   Edukacja,Fakty,Kultura i rozrywka  |   13 listopada 2018 22:31
Udostępnij

W środę 14 listopada o godzinach 10, 11.30 i 17 w OCK odbędą się spektakle w wykonaniu klasy teatralnej Niemożliwi ze szkoły podstawowej nr 8 w Oświęcimiu.

Spektakl opowie o siostrze Eligii Staweckiej – serafitce w stopniu porucznika”U Pana Boga na warcie”.

„Zapraszamy na spektakl teatralny w wykonaniu uczniów klasy teatralnej IIIa i absolwentów gimnazjum ze szkoły podstawowej z oddziałami sportowymi nr 8 w Oświęcimiu” – informuje Fakty Oświęcim Kinga Głozak-Zeman ze szkoły podstawowej nr 8 w Oświęcimiu.

Spektakl jest imprezą towarzyszącą przy obchodach 60-lecia szkoły

Siostra Eligia Leopoldyna Stawecka urodziła się 11 października 1896 roku w Bochni jako córka Michała i Marii z domu Depta. Na chrzcie otrzymała imiona: Leopoldyna Julia. Zdrobniale zwracano się do niej imieniem Olga. Szkołę podstawowa ukończyła w Bochni. Wzrastała w atmosferze rodzinnej, której towarzyszyło patriotyczne pragnienie Polaków odzyskania niepodległości Ojczyzny.

Wychowana w wierze katolickiej, otoczona pięknem przyrody, umacniała w sobie podwaliny osobowości otwartej na duchowe wartości, mocnej, odważnej, nastawionej na działanie, posiadającej wysokie poczucie wolności, umiłowania prawdy, zdolnej do ofiary, wrażliwej, dostrzegającej potrzeby bliźnich. Żywy kontakt z Bogiem, już w dzieciństwie pojawiające się marzenia i pragnienia misyjne oraz związane z powołaniem zakonnym, głęboko zapadały w jej świadomość, wyrażając się w całym jej życiu w postawie maksymalizmu i pasji.

Bardzo bogatym i charakterystycznym etapem życia Olgi Staweckiej był jej udział w walkach o niepodległość Polski, obejmujący lata 1914 – 1921.

W 1914 roku, wraz z wybuchem pierwszej wojny światowej, Leopoldyna włączyła się czynnie w odrodzenie kraju. Jako siedemnastoletnia dziewczyna wstąpiła do Legionów Polskich i nawiązała kontakt ze Związkiem Strzeleckim. Krótki czas walczyła na froncie. Ukończyła kurs sanitariuszek, po czym podjęła służbę w szpitalu wojskowym w Krakowie. Z rozkazu Naczelnego Komitetu Narodowego pracowała też w austriackim szpitalu w Bochni, by móc czuwać nad rannymi legionistami.

W roku 1918 dołączyła do walk polsko-ukraińskich. We Lwowie wstąpiła do Ochotniczej Legii Kobiet (OLK), organizowanej przez major Aleksandrę Zagórską. Wraz z „Orlętami” mężnie broniła miasta Lwowa. Za walkę o Lwów otrzymała odznakę „Orlęta”, a później stopień porucznika Wojska Polskiego.

W 1919 r. zdała maturę wojskową. Walczyła pod Leodyką. W tym też roku została samodzielną komendantką oddziału OLK w Stanisławowie, a w styczniu 1920 r. komendantką Legii Lwowskiej.
Więcej można przeczytać na stronie serafitki.pl
Wstęp na spektakle jest bezpłatny.

Najnowsze realizacje wideo