Mikrobiblioteka stanęła w Chełmku – FOTO

Jola Wodniak  |   Fakty  |   31 sierpnia 2018 09:22
Udostępnij

W Chełmku powstała pierwsza mikrobiblioteka. Jest to dzieło młodzieży, która tworzyła dzieło pod czujnym okiem Fundacji Miasto Pracownia z Oświęcimia.

Mikrobiblioteka jest tworem Oliwii, Kasi, Marty i Ani, które ciężko pracowały przez wakacje, by teraz podziwiać i korzystać z niej. Stoi na placu zabaw przy ulicy Wcisło w Chełmku. Przystanek biblioteka działa na zasadach bookcrossingu. To znaczy, że każdy może zabrać stąd książkę, ale może też zostawić inną. Drugi domek dla książek będzie odsłonięty 7 września o godzinie 16 przy Centrum Sportowym.

To dzieło młodzieży

„Mikrobiblioteki stworzyła chełmkowska młodzież. To ich pomysł, koncepcja i wykonanie. Z naszej strony było tylko wsparcie techniczne i projektowe” – informują Katarzyna Heród i Dorota Zwolak z Fundacji Miasto Pracownia – „Warto podkreślić, że młodzież nie miała zbyt wiele czasu na ich stworzenie. Dzieci, które tworzyły przystanki dla książek nie znały się między sobą, więc cały proces zaczęłyśmy od warsztatów integracyjnych.

Budowę mikrobibliotek zaczęli więc od konstruowania… wieży z makaronu spaghetti. Później był etap projektowy i wykonawczy. Ciężko pracowali przez cale wakacje.

„Efekty są cudowne. Sama młodzież jest szalenie dumna z efektu końcowego – a to nas niesamowicie cieszy” – dodają dziewczyny z Miasta Pracowni – „Koordynatorką projektu jest Urszula Bialik z biblioteki w Chełmku”.

Dlaczego Chełmek?

„Ponieważ  do nas zgłosiły się osoby z Chełmka. W fundacji dostajemy rożne propozycje współpracy i jeśli tylko możemy się zaangażować to po prostu to robimy. Bardzo cieszy nas fakt, że nasze pomysły inspirują innych do działania – to jeden z celów, który postawiłyśmy sobie jako fundacja” – opowiadają Kasia i Dorota – „Jedna z naszych mikrobibliotek stoi też w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie, dla którego realizowałyśmy też warsztaty twórcze podczas weekendu majowego”.

„Przystanek Biblioteka – kurs na czytanie” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury”

Masz pomysł i nie wiesz, jak go zrealizować?

Przypominamy, że Dorota i Kasia z Fundacji Miasto Pracowni w każdą drugą środę miesiąca zapraszają na Doradztwo Kreatywne.

“Weźcie sprawy w swoje ręce i wyjdźcie z inicjatywą. Przekonacie się na własnej skórze, jak fajnie jest być w działaniu i jak fajnie jest zrobić coś dla ludzi wokół i swojego miasta” – zachęcają Dorota i Kasia. Więcej o doradztwie pisaliśmy w artykule „Kreatywnie doradzą kreatywnym”.

 

 

Najnowsze realizacje wideo