polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Zakończono budowę gmachu Miejskiej Biblioteki Publicznej w Oświęcimiu. Przekazaniu budynku bibliotece przez inwestora, którym było miasto, nadano uroczysty charakter.
– Mieszkańcy miasta będą musieli jeszcze poczekać, aby skorzystać z nowej książnicy. Swoje podwoje dla czytelników nowa placówka otworzy pod koniec czerwca (prawdopodobnie 27 czerwca – przyp. red.). Teraz trwają tam prace związane z montażem wyposażenia, układaniem księgozbiorów oraz przygotowaniem systemu ochrony i identyfikacji zbiorów.
Nowoczesna biblioteka nazwana Galerią Książki jest jedyną tak dużą inwestycją wykonywaną przez miasto z wykorzystaniem funduszy unijnych. Budynek zaprojektowali Krzysztof Strama i Marcin Susuł, oświęcimscy architekci, a obiekt wzniosła firma Dombud.
Biblioteka posiada podziemny parking i rowerownię. Jej elewacje wykonano z betonu, szkła i metalu. Obiekt jest przyjazny osobom niepełnosprawnym. Teren wokół biblioteki tworzy rodzaj deptaku, po którym można spacerować, jeździć na rolkach czy rowerze, a także odpocząć na ławeczkach.
– Słów brakuje, chociaż jesteśmy w świątyni słowa. Chciałoby się ogarnąć wszystkich w tym dziele, które udało się zrealizować po przejściu długiej drogi. Teraz przed nami wielki egzamin. Ocenią nas czytelnicy – mówi Leszek Palus, dyrektor MBP.
– Program regionalny jest po to, żeby modernizować Małopolskę. Ostatnio słyszę, że nic się nie udaje. A takich obiektów, którymi będziemy się mogli szczycić jest naprawdę dużo – tłumaczy Marek Sowa, marszałek województwa małopolskiego.
W nowej bibliotece na parterze znajduje się czytelnia czasopism i prasy codziennej, wielofunkcyjna sala audytoryjna na około 140 miejsc, klasopracownie, biblioteczny ośrodek informacji i bawialnia dla dzieci. W dziale multimedialnym są stanowiska, komputerowe i do gier edukacyjnych, dwie salki kinowe oraz miejsce dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu z multilektorem i programem udźwiękawiającym i filmami z tzw. audiodesktypcją.
– Na pierwszym piętrze znajduje się czytelnia naukowa i internetowa, dział dla dzieci i młodzieży z klasopracownią, salą telewizyjną i kącikiem malucha oraz Centrum Literatury Dziecięcej. Na drugim piętrze mamy wypożyczalnię dla dorosłych i dział obcojęzyczny z tłumaczami elektronicznymi i miejscem do spotkań klubowych lub na przykład czytania własnej książki – dodaje Katarzyna Kwiecień.
Całość kosztowała ponad 16 mln zł, z czego 12 mln pochodziło z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Wkład miasta to ponad 4 mln zł.
Miejska Biblioteka Publiczna w Oświęcimiu od ponad 60 lat funkcjonowała w adaptowanych pomieszczeniach wynajmowanych od różnych administratorów. Do końca marca i kwietnia 2012 roku czynne jeszcze będą dwie filie – na Błoniach i na Zasolu.
Brawo Dyrekcja Biblioteki.Brawo władze Oświęcimia.Ten obiekt był bardzo potrzebny.Będzie wizytówką kulturalną miasta.Oby tylko wieczorami był oświetlony .Aby wystarczyło środków na oświetlenie.Liczymy na nowości książkowe Dziadek czytelnik
Krytykuje się łatwo i można by było, ale po co. Ważne, że jest i lepiej niż by jej miało nie być. A kto nie chce niech nie używa. Brawo za odwagę budowy i dopięcia swego. Nareszcie coś co nie jest marketem.
Budynek piękny. Lokalizacja fatalna (pomiędzy lidlem a jakąś budą). Przydatność wątpliwa. Za te pieniądze dałoby się zbudować drogę – łącznik Oświęcimia ze światem i autostradą A-4.
Może i trochę racji jest z tym że lokalizacja mogla by być lepsza tylko, że trudno o lepsze tereny. A co do łącznika do A4 to niestety pieniądze były z Unii a one mają konkretny cel i na inny cel (np. na łącznik) byśmy ich nie dostali.
Szkoda,że nikt nie wspomniał o dzierżawie przez miasto drogi dojazdowej należącej do Lidl Polska 😉
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.