Poszukiwań źródła smrodu ciąg dalszy – FILM, FOTO

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   23 maja 2017 20:31
Udostępnij

Mieszkańcy wschodnich dzielnic Oświęcimia i części gminy Oświęcim będą dokumentować fetor, z którym walczą od kilku lat. Od wczoraj mają wsparcie naukowca, właśnie zajmującego się smrodem w powietrzu.

Prof. nadzw. dr hab. inż. Izabela Sówka z Politechniki Wrocławskiej jest specjalistką w dziedzinie zanieczyszczeń powietrza. Zbigniew Starzec, starosta oświęcimski i Małgorzata Sikora, naczelnik powiatowego wydziału ochrony środowiska, poprosili ją o pomoc w ustaleniu źródła fetoru.

Profesor Sówka przyjechała do Oświęcimia. Spotkała się z członkami zespołu roboczego do spraw likwidacji uciążliwości zapachowych na terenie osiedli Monowice i Dwory-Kruki, a także Włosienicy oraz z mieszkańcami, którym smród od dawna zatruwa życie.

Specjalistka zaproponowała, by osoby doświadczane fetorem prowadzili specjalnie przygotowane Dzienniczki Obserwacji Zapachu. Przez czerwiec, lipiec i sierpień mają wypełniać konkretne rubryki. W tym czasie prof. Sówka dokona własnych pomiarów, przyjeżdżając do Oświęcimia na kilka dni dwukrotnie. Później dokona zbiorczej analizy zapisów mieszkańców i swoich wyników.

Badania, których metodologię opracowała wrocławska profesor, mają pomóc we wskazaniu źródeł smrodu trapiącego mieszkańców miasta i gminy Oświęcim. Dane pozwolą zweryfikować i uzupełnić pomiary i analizy prowadzone równolegle przez naukowców.

Dzienniczek można darmowo pobierać w Wydziale Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu. Ostatni dzień wydawania dzienniczków to 31 maja, gdyż obserwacje mają się zacząć dzień później, czyli 1 czerwca.  najpóźniej 31 maja

Dodatkowe informacje można uzyskać u wspomnianej wyżej naczelnik Małgorzaty Sikory pod numerem telefonu 33 844 97 10.

 

 

Najnowsze realizacje wideo