Bodypainting jako arteterapia – FOTO

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   19 stycznia 2016 13:34
Udostępnij

Fundacja Kukuryku zorganizowała warsztaty bodypainting dla osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. Efektem warsztatów jest 12 zdjęć wykorzystanych do kalendarza na rok 2016. Kalendarz jest już w sprzedaży.

– W ramach programu przeprowadziliśmy dla Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach i pod Patronatem Gminy Kęty warsztaty z bodypaintingu – informuje Beata Bohn, koordynator projektu Fundacji Kukuryku z Kęt.

W projekcie wzięło udział 12 uczestników, podopiecznych PŚDS. Każdy z nich miał możliwości zapoznania się z technikami malowania ciała oraz z pomocą artysty mógł założyć ten niecodzienny „kostium” jakim jest obraz bodypaintig. Projekt zakładał dwa etapy: sesje terapeutyczną – tworzenie obrazów a drugi wykonanie zdjęć i wykorzystanie ich przy projektowaniu niezwykłego kalendarza.

– Zajęcia bodypainting były próbą uzewnętrznienia cech osobowych uczestników i zobrazowanie ich w następujących po sobie porach roku – dodaje Beata Bohn. – Nasz artysta, a był nim Marian Forga pomagał osobom biorącym udział w sesji malować ich uczucia i dzielić się nimi z innymi. Pokazywał w jaki sposób sztuka może stać się narzędziem uzdrawiania.

Uwieńczeniem pracy było powstanie kalendarza, którego każdą kartkę miesiąca zdobi efekt wielogodzinnej pracy artysty z modelem.

– To niecodzienny sposób przedstawienia niepełnosprawności. Chcieliśmy przez to ukazać społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne pomimo swoich ograniczeń mogą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu sztuki – tłumaczą wolontariusze z fundacji. – Stając się w tym przypadku płótnem dla artysty, współtworzą obrazy. Pejzaże pełne emocji, pozbawione skrępowania, źródła wiedzy o samym sobie.

Warsztaty prowadził Marian Folga, światowej sławy bodybainter, charakteryzator, fotograf, reżyser i założyciel teatru tańca „Dyemotion”. Ukończył Uniwersytet Śląski w Cieszynie a także AWF w Katowicach na kierunku Artystyczne Formy Aktywności Ruchowej.

Przygodę z bodypaintingiem rozpoczął w 2010 roku i kontynuuje ją wraz z żoną. Dotychczas pracował z osobami niepełnosprawnymi w ramach projektów teatralnych i przy różnego rodzaju pokazach.

– Współpraca z takimi osobami daje mi odwagę i siłę do życia a niepełnosprawność nie jest skazaniem na samotność – opowiada marian Folga. – Jeśli przez moją sztukę mogłem pomóc w rehabilitacji społecznej uczestników programu, nie zawahałem się podjąć tego zadania. O efektach świadczą wypowiedzi moich modeli oraz ten piękny kalendarz. Cieszę się i dziękuję, że mogłem prowadzić te warsztaty.

Osoby zainteresowane kalendarzem proszone są o kontakt pod numerem telefonu 790 400 313 lub e-mailem fundacja@kukuryku.org.pl.

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .