Bodypainting jako arteterapia – FOTO

0 Marcin Cichowski  |   Fakty  |   19 stycznia 2016

Fundacja Kukuryku zorganizowała warsztaty bodypainting dla osób niepełnosprawnych i wykluczonych społecznie. Efektem warsztatów jest 12 zdjęć wykorzystanych do kalendarza na rok 2016. Kalendarz jest już w sprzedaży.

– W ramach programu przeprowadziliśmy dla Powiatowego Środowiskowego Domu Samopomocy w Kętach i pod Patronatem Gminy Kęty warsztaty z bodypaintingu – informuje Beata Bohn, koordynator projektu Fundacji Kukuryku z Kęt.

W projekcie wzięło udział 12 uczestników, podopiecznych PŚDS. Każdy z nich miał możliwości zapoznania się z technikami malowania ciała oraz z pomocą artysty mógł założyć ten niecodzienny „kostium” jakim jest obraz bodypaintig. Projekt zakładał dwa etapy: sesje terapeutyczną – tworzenie obrazów a drugi wykonanie zdjęć i wykorzystanie ich przy projektowaniu niezwykłego kalendarza.

– Zajęcia bodypainting były próbą uzewnętrznienia cech osobowych uczestników i zobrazowanie ich w następujących po sobie porach roku – dodaje Beata Bohn. – Nasz artysta, a był nim Marian Forga pomagał osobom biorącym udział w sesji malować ich uczucia i dzielić się nimi z innymi. Pokazywał w jaki sposób sztuka może stać się narzędziem uzdrawiania.

Uwieńczeniem pracy było powstanie kalendarza, którego każdą kartkę miesiąca zdobi efekt wielogodzinnej pracy artysty z modelem.

– To niecodzienny sposób przedstawienia niepełnosprawności. Chcieliśmy przez to ukazać społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne pomimo swoich ograniczeń mogą aktywnie uczestniczyć w tworzeniu sztuki – tłumaczą wolontariusze z fundacji. – Stając się w tym przypadku płótnem dla artysty, współtworzą obrazy. Pejzaże pełne emocji, pozbawione skrępowania, źródła wiedzy o samym sobie.

Warsztaty prowadził Marian Folga, światowej sławy bodybainter, charakteryzator, fotograf, reżyser i założyciel teatru tańca „Dyemotion”. Ukończył Uniwersytet Śląski w Cieszynie a także AWF w Katowicach na kierunku Artystyczne Formy Aktywności Ruchowej.

Przygodę z bodypaintingiem rozpoczął w 2010 roku i kontynuuje ją wraz z żoną. Dotychczas pracował z osobami niepełnosprawnymi w ramach projektów teatralnych i przy różnego rodzaju pokazach.

– Współpraca z takimi osobami daje mi odwagę i siłę do życia a niepełnosprawność nie jest skazaniem na samotność – opowiada marian Folga. – Jeśli przez moją sztukę mogłem pomóc w rehabilitacji społecznej uczestników programu, nie zawahałem się podjąć tego zadania. O efektach świadczą wypowiedzi moich modeli oraz ten piękny kalendarz. Cieszę się i dziękuję, że mogłem prowadzić te warsztaty.

Osoby zainteresowane kalendarzem proszone są o kontakt pod numerem telefonu 790 400 313 lub e-mailem fundacja@kukuryku.org.pl.

 

Komentarze

Zostaw komentarz


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

Kalendarium
. . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .Archiwa