polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Tegoroczne wybory, zgodnie z nowelizacją kodeksu wyborczego, od 2018 odbywają się raz na pięć lat. Tyle samo wynosi również kadencja. Data drugiej tury wyborów wyznaczona została na 4 listopada.
Lokale wyborcze będą czynne w godzinach 7-21. Aby otrzymać karty do głosowania najpierw trzeba się komisji wyborczej wylegitymować ważnym dokumentem tożsamości ze zdjęciem. Może być to dowód osobisty lub inny dokument tożsamości z fotografią – paszport, legitymacja ubezpieczeniowa, studencka, prawo jazdy. Ważne, by zdjęcie było aktualne.
Potem osoba uprawniona do głosowania otrzyma karty i podpisze się na liście.
– do rady gminy lub miasta – do rady powiatu – do sejmiku województwa – na wójtów, burmistrzów lub prezydenta miasta
Kodeks wyborczy stanowi, że „wyborca głosuje na określonego kandydata, stawiając na karcie do głosowania znak x”. Przy definicji „x” zaczynają się jednak wątpliwości. Zgodnie z nowelizacją prawa przez x – rozumie się co najmniej dwie linie, które przecinają się w obrębie kratki. Wszelkie zapiski i dopiski na karcie nie powodują nieważności głosu.
– wójt, burmistrz i prezydent będzie mógł pełnić swoją funkcję tylko przez dwie kadencje – „x” na karcie do głosowania z nową definicją głosowania (wytłumaczyliśmy to wyżej) – korespondencyjne tylko dla osób niepełnosprawnych – organy samorządowe powoływane na 5-letnią kadencję – Jednomandatowe okręgi wyborcze w gminach do 20 tysięcy mieszkańców
W Faktach Oświęcim publikujemy wszystkie miejsca w powiecie oświęcimskim, w których mieszkańcy mogą oddać głos. Wystarczy wejść w zakładkę WYBORY lub kliknąć w hashtaga:
Piszecie do nas, że zmieniły się lokalizacje obwodowych komisji wyborczych. Zanim pójdziecie zagłosować sprawdźcie, czy… Opublikowany przez Fakty Oświęcim Niedziela, 21 października 2018
Opublikowany przez Fakty Oświęcim Niedziela, 21 października 2018
w tym roku zaczynam glosowac, dziekuje za artykul
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.