Zwycięstwo, mimo defensywy przypominającej szwajcarski ser

Andrzej Rzycki  |   Fakty,Hokej  |   14 stycznia 2024 19:51

Aż trzynaście goli, jak łatwo policzyć, w dwóch ostatnich meczach z Jastrzębiem i Comarch Cracovią stracili oświęcimianie. Fakt, że dużo trafiają, ale liczba krążków lądujących w biało-niebieskiej bramce daje do myślenia.

W małopolskich derbach mieliśmy powtórkę z pierwszego meczu w 2024 roku z Podhalem w Oświęcimiu (7:5 dla Re-Plast Unii) i ostatniego na „Jastorze” z JKH GKS Jastrzębie (8:5 dla JKH GKS). W starciu z Comarch Cracovią znowu mieliśmy bramkowe fajerwerki, a wynik zmieniał się jak w kalejdoskopie. Dobrze, że wszystko skończyło się happy endem.

W bramce Re-Plast Unii wystąpił dziś Robert Kowalówka, który przez wiele sezonów był zawodnikiem krakowskich „Pasów”. Niewątpliwie miał zatem coś do udowodnienia. Zaczęło się dobrze dla gości, którzy po 120 sekundach za sprawą Łukasza Krzemienia objęli prowadzenie. Więcej goli w pierwszej tercji nie było, ale za to później sypały się niczym z rogu obfitości.

Dokładnie tak samo jak dwa dni wcześniej w meczu w Jastrzębiu, żadnej z drużyn nie udało się odskoczyć na odległość przynajmniej dwóch goli. Do 60 minuty trwała wymiana ciosów, która nie przyniosła rozstrzygnięcia. Potrzebna była zatem dogrywka.

Kiedy wszyscy szykowali się już do konkursu rzutów karnych, decydujący cios zadali oświęcimianie. Dwa punkty Re-Plast Unii zapewnił na 14 sekund przed końcem dogrywki Erik Ahopelto. Dzięki temu biało-niebiescy utrzymali punktową przewagę nad trzecim w tabeli ekstraligi GKS Tychy.

W pozostałych meczach XXXIII kolejki THL:

KH Energa Toruń – PZU Podhale Nowy Targ 4:1 (1:1, 1:0, 2:0)

JKH GKS Jastrzębie – GKS Tychy 1:2 po rzutach karnych (0:0, 1:0, 0:1, 0:0 dogrywka, 2:3 w karnych)

Marma Ciarko STS Sanok – GKS Katowice (przełożony na 30 stycznia)

Pauzowało: Zagłębie Sosnowiec

Comarch Cracovia – Re-Plast Unia Oświęcim 5:6 (0:1, 4:2, 1:2, 0:1 w dogrywce)

Bramki: 0:1 Krzemień (Denyskin, Noworyta) 2.00, 1:1 Brynkus (Latal, Jalasvaara) 22.14, 2:1 Latal (Raska, Jeżek) 24.51, 2:2 Olsson Trkulja (Sadłocha, Bezuska) 25.41, 3:2 Kunst (Younan) 28.16, 3:3 Olsson Trkulja (Diukow) 30.44, 4:3 Latal (Jeżek) 31.30, 4:4 Karjalainen (Heikkinen, Uimonen) 40.34, 4:5 Denyskin (Krzemień) 41.58, 5:5 Younan 48.55, 5:6 Ahopelto (Valtola, Karjalainen) 64.46.

Sędziowali: Patryk Pyrskała, Mateusz Krzywda (główni), Michał Gerne, Sławomir Szachniewicz (liniowi). Kary: 2 i 8 minut.

Re-Plast Unia: R. Kowalówka – Ackered, Jakobsons, Dziubiński, Olsson Trkulja, Sadłocha – Valtola, Uimonen, Ahopelto, Heikkinen, Karjalainen – Bezuska, Diukow, Denyskin, Krzemień, Kaleinikovas – Noworyta, Łoza, Prusak, Wanat, S. Kowalówka, Trener: Nik Zupancić.