polecamy
Fakty z powiatu: Urodziny w bożonarodzeniowej atmosferze – FOTO
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Do zakładu pogrzebowego udajemy się z kartą zgonu, dowodem osobistym zmarłego, zaświadczeniem z zakładu pracy o zatrudnieniu. Jeśli zmarły był emerytem lub rencistą, zabieramy ostatni odcinek renty lub emerytury. Podczas wizyty w zakładzie pogrzebowym ustalamy podstawowe opcje pochówku: datę i miejsce pogrzebu, trumnę, jak ma wyglądać pogrzeb, w jakim obrządku będzie.
Zakłady pogrzebowe oferują zazwyczaj również inne usługi: ubieranie zmarłego, zakup wieńców, wykupienie nekrologów, zakupu nagrobka itd. To od nas zależy, czy się na to godzimy. Możemy zdecydować się tylko na podstawowe usługi: przewóz, pogrzeb. Jeśli sami ubierzemy zmarłego, kupimy wieńce i zamówimy klepsydry, na pewno koszt pogrzebu spadnie.
Można również samemu zamówić nagrobek w firmie kamieniarskiej. Na terenie Śląska Cieszyńskiego jest wiele firm zajmujących się wytwarzaniem nagrobków (zobacz adresy)
Jeśli zdecydujemy, że zmarły pozostanie w domu i sami załatwimy pogrzeb, należy pamiętać, że musimy pochować ciało najpóźniej do 72 godzin po śmierci, jeśli zaś bliska nam osoba zmarła na chorobę zakaźną – do 24 godzin od chwili śmierci. W obu przypadkach, jeśli nie możemy dotrzymać tego terminu, mamy obowiązek przewieźć ciało do kostnicy miejskiej lub kostnicy zakładu pogrzebowego.
Zakład pogrzebowy może pomóc nam również w zakresie aktu zgonu i zasiłku pogrzebowego, zaświadczenia jednak musimy odebrać sami. Zakład nie pomoże nam przy opłaceniu kwatery na cmentarzu komunalnym, czy kwestiach związanych z nabożeństwem. Musimy załatwić to osobiście z księdzem lub zarządcą cmentarza.
Ważne