polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Przyczynami ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu informowania pyłu PM10 są warunki meteorologiczne utrudniające rozprzestrzenianie się zanieczyszczeń w sytuacji wzmożonej emisji z sektora bytowo-komunalnego oraz wzmożonego ruchu drogowego.
Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia np. uczucie bólu w klatce piersiowej, brak tchu, znużenie. Osoby cierpiące z powodu przewlekłych chorób układu oddechowego mogą odczuwać przejściowe nasilenie dolegliwości, w tym kaszel, dyskomfort w klatce piersiowej. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu zwiększa się ryzyko infekcji dróg oddechowych. W przypadku wystąpienia lub nasilenia się objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem.
Osoby wrażliwe powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum.
Mieszkańcy o wyższej wrażliwości na zanieczyszczenie powietrza (dzieci i młodzież, osoby starsze, osoby z zaburzeniami układu oddechowego, krwionośnego, alergicy, osoby palące papierosy i zawodowo narażone na pyły), powinny: – ograniczyć długie spacery i aktywność fizyczną na zewnątrz, – unikać wietrzenia pomieszczeń, – włączyć oczyszczacz powietrza lub założyć maskę antysmogową, – w razie potrzeby stosować się do zaleceń lekarzy, – śledzić informacje o aktualnych poziomach zanieczyszczenia powietrza.
Wyniki pomiarów są aktualizowane co godzinę i przesyłane na portal jakości powietrza monitoring.krakow.pios.gov.pl
Możesz na bieżąco sprawdzić jakość powietrza