polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Zaćmienie księżyca zaobserwowane 28 lipca. For. Małgorzata Musielak i Piotr Tarczyński
Całkowite zaćmienie Księżyca rozpocznie się w poniedziałek 21 stycznia o godzinie 5.41 i potrwa do 6.43. Nie każdy jest na tyle cierpliwy, żeby obserwować całe zjawisko. Wystarczy wyjść na zewnątrz o godzinie 6.12, aby zobaczyć kulminacyjny moment.
Na kuli ziemskiej zaćmienie naszego satelity jest widoczne wszędzie, gdzie znajduje się on ponad horyzontem. Z tego powodu z danego miejsca na Ziemi całkowite zaćmienie Księżyca można obserwować znacznie częściej niż całkowite zaćmienia Słońca.
Jednocześnie tego samego dnia dojdzie do przejścia Księżyca przez perygeum, czyli najbliższy punkt jego orbity wokół Ziemi.
Zbieżność tych dwóch sytuacji określana jest czasem jako superpełnia lub superksiężyc. W praktyce oznacza to, że Srebrny Glob na niebie jest wówczas nieco większy, niż w trakcie zwyczajnej pełni. Różnica pomiędzy dwoma skrajnymi, widocznymi rozmiarami Księżyca (kiedy znajduje się on w skrajnych punktach swojej orbity względem Ziemi – najbliższym i najdalszym) wynosi niemal 14 procent.
Zaćmienie Księżyca. Galeria zdjęć czytelników eFO – FOTO