Poziom stężenia pyłu PM10 może przekroczyć normy

Redakcja eFO  |   Meteo  |   15 stycznia 2020 10:11
Udostępnij

Regionalny Wydział Monitoringu Środowiska w Krakowie powiadomił o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu informowania w odniesieniu do pyłu zawieszonego PM10.

Ponad 100 mikrogramów na metr sześcienny – takie stężenie pyłu PM10 mogą odnotować dzisiaj stacje pomiarowe na terenie powiatu oświęcimskiego.

„Przyczynami ryzyka wystąpienia przekroczenia poziomu informowania pyłu PM10 są: emisje związane z indywidualnym ogrzewaniem budynków, z intensywnym ruchem drogowym” – informuje Liliana Czarnecka z RWMŚ w Krakowie.

Szczególnymi warunkami rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń oraz niekorzystnymi warunkami meteorologicznymi, czyli brak wiatru, mgła, inwersja termiczna

PM10, czyli szkodliwy pył zawieszony

PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrogramów. Jest szkodliwy z uwagi na zawartość takich elementów jak benzopireny, furany, dioksyny – czyli rakotwórcze metale ciężkie. Norma średniego, dobowego stężenia tego pyłu wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny, a roczna 20 mikrogramów na metr sześcienny.

Pył zawieszony przede wszystkim wpływa negatywnie na układ oddechowy. To właśnie on odpowiada za ataki kaszlu, świszczący oddech, pogorszenie się stanu osób z astmą czy za ostre, gwałtowne zapalenie oskrzeli. W sposób pośredni PM10 wpływa również negatywnie na resztę organizmu, między innymi zwiększając ryzyko zawału serca oraz wystąpienia udaru mózgu. Benzopiren jest również silnie rakotwórczy. Aerozole atmosferyczne tego typu są bardzo szkodliwe dla człowieka.

Mapa na godz. 10

 

 

Jak wpływa na nas smog?

O wpływie smogu na nasze zdrowie pisze Polski Alarm Smogowy (PAS). Jak podaje, kiedy powietrze jest mocno zanieczyszczone, objawy chorób układu krążenia – duszność, niemiarowa praca serca, bóle w klatce piersiowej czy wyraźny wzrost ciśnienia tętniczego krwi – mogą się nasilać nawet u osób zażywających leki. Niektóre składowe zanieczyszczenia powietrza mogą wywołać podobne objawy także u osób zdrowych. Ponadto w ostatnich latach wykazano związek zanieczyszczenia powietrza z szybszym rozwojem miażdżycy i szybszym starzeniem się układu krążenia.

PAS podaje, że oddychanie zanieczyszczonym powietrzem wywołuje dolegliwości ze strony układu oddechowego. U osób zamieszkałych w zanieczyszczonych aglomeracjach pospolite infekcje układu oddechowego ciężej przebiegają i przewlekają się. W przypadku osób, które cierpią na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, objawy mogą zaostrzyć się do tego stopnia, że będą wymagać hospitalizacji.

 

Zobacz również:

Katastrofa ekologiczna w powiecie