polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Walczymy ze smogiem! Im większa świadomość władz i mieszkańców tym szybciej problem zniknie! Dzięki Marcin Susuł i… Opublikowany przez Oświęcimski Alarm Smogowy Czwartek, 7 lutego 2019
Walczymy ze smogiem! Im większa świadomość władz i mieszkańców tym szybciej problem zniknie! Dzięki Marcin Susuł i…
Opublikowany przez Oświęcimski Alarm Smogowy Czwartek, 7 lutego 2019
Dzisiaj, szczególnie w Zatorze powietrze jest bardzo złe. Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie powietrza: dzieci i młodzież poniżej 25 roku życia, osoby starsze i w podeszłym wieku, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu oddechowego, chorzy na astmę, choroby alergiczne skóry i oczu, osoby z zaburzeniami funkcjonowania układu krwionośnego, osoby zawodowo narażone na działanie pyłów i innych zanieczyszczeń oraz osoby palące papierosy i bierni palacze, powinny podjąć następujące środki ostrożności:
– ograniczyć długotrwałe przebywanie na otwartej przestrzeni dla uniknięcia długotrwałego narażenia na podwyższone stężenia zanieczyszczeń,
– unikać wietrzenia pomieszczeń w trakcie wysokich poziomów zanieczyszczenia,
– ograniczyć duży wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni np. uprawianie sportu lub czynności zawodowe zwiększające narażenie na działanie zanieczyszczeń,
– osoby chore powinny zaopatrzyć się we właściwe medykamenty i stosować się do zaleceń lekarzy,
– śledzić informacje na stronie powietrze.malopolska.pl/prognozy, na stronie monitoring.krakow.pios.gov.ploraz na stronie muw.pl w zakładce „Komunikaty dot. powietrza” o aktualnie występujących poziomach zanieczyszczenia powietrza.
Jednostki oświatowe (szkoły, przedszkola, żłobki) oraz opiekuńcze powinny ograniczyć długotrwałe przebywanie podopiecznych na otwartej przestrzeni dla uniknięcia narażenia na wysokie stężenia zanieczyszczeń.
– do osób spalających węgiel lub drewno o tymczasowe zastosowanie innego dostępnego źródła ciepła np.: elektrycznego lub gazowego, a jeżeli nie jest to możliwe, zastosowanie lepszego jakościowo paliwa (węgla o zawartości popiołu poniżej 15% oraz kaloryczności co najmniej 21 MJ/kg lub drewna o wilgotności poniżej 15%).
– zaprzestanie palenia w kominkach, jeżeli nie stanowią one jedynego źródła ogrzewania.
– podróżowanie komunikacją zbiorową lub korzystanie z wspólnych dojazdów zamiast indywidualnych podróży samochodem, a na krótkich odcinkach przemieszczanie się pieszo lub rowerem.
– ograniczenie rozpalania ognisk i używania dmuchaw do liści.
W Cafe Bergson 19 lutego o godz. 17 rozpocznie się spotkanie, podczas którego można się dowiedzieć o dofinansowaniach do nowych źródeł ciepła i termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Więcej:
Zadbaj o czyste powietrze wokół siebie
Brzeszcze najbardziej zanieczyszczonym miastem w Polsce