polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W smarfonach i komputerach nie ma potrzeby zmieniać godziny. Urządzenia połączone z internetem zrobią to za nas. Fot. Pixabay
Dzisiejsza zmiana czasu będzie jedną z ostatnich w historii. O godzinie 2 w nocy przesuniemy wskazówki zegara na godzinę 3, przez co będziemy spać godzinę krócej.
Zmiana czasu na zimowy następuje w ostatnią niedzielę października. Wskazówki zegara przesuwamy wtedy z godziny 3 na 2, dzięki czemu śpimy godzinę dłużej. W 2019 roku czas zimowy wprowadzimy w nocy z 26 na 27 października.
Zmiana czasu zostanie zniesiona przez Unię Europejską. We wtorek 26 marca Parlament Europejski przegłosował odpowiedni projekt dyrektywy. Aby wszedł on w życie, potrzebna jest akceptacja Rady Unii Europejskiej. Dyrektywa zakłada, że zmiana czasu zostanie wycofana w 2021 roku. W kwietniu 2020 roku kraje członkowskie będą musiały zadeklarować, który czas będzie u nich obowiązywał na stałe.
Pierwszą wadą, jaka się nam nasuwa, szczególnie osobom, które w sobotę lubią się późno położyć spać, jest to, że pośpimy w ten jeden weekend o godzinę krócej. Oznacza to konieczność wcześniejszego wstawania, a w dłużej perspektywie ciemniejsze poranki. Zmiana czasu z zimowego na letni to także pewne utrudnienie dla podróżujących pociągami. Te, które będą w trasie od godziny 2, będą opóźniane o 60 minut, w związku z przesunięciem czasu do przodu.
W nocy z soboty na niedzielę zmieniamy czas, zaś wcześniej – o godz. 20.30 w muzeum Zamek w Oświęcimiu zgasną światła. Godzina dla Ziemi WWF to wyjątkowa akcja społeczna, która co roku jednoczy miliony ludzi na całym świecie.
Godzina dla Ziemi. Na zamku zgasną światła