Zdobyli pierwsze miejsce i 25 tysięcy złotych

Paweł Wodniak  |   Fakty,Fakty mocno sportowe  |   29 marca 2016 20:53

Uczniowski Klub Pływacki Unia Oświęcim wygrał rywalizację pomiędzy uczniowskimi klubami sportowymi w miejscowościach od 20 do 50 tysięcy mieszkańców. Wraz z pierwszą lokatą UKP zdobył 25 tysięcy złotych.

Nagrodę reprezentanci UKP Joanna Janiczek i Kuba Pleśniak przyjęli z rąk Witolda Bańki, ministra sportu podczas Gali Sportu Młodzieżowego w Centrum Olimpijskim. Przyznane klubowi pieniądze będą przeznaczone na sprzęt sportowy.

Pływacka Unia liczy 80 zawodników. W kadrze seniorskiej staruje Wojciech Wojdak, zwany nową nadzieją polskiego pływania. W grudniu ubiegłego roku podczas mistrzostw w Lublinie trzykrotnie zdobył tytuł Mistrza Polski Seniorów na 400, 800 i 1500 metrów stylem dowolnym .

Na Mistrzostwach Europy Seniorów w Netanya w Izraelu, także w ostatnim miesiącu ubiegłego roku, wywalczył piąte miejsca na dystansie 400 m i 1500 m stylem dowolnym.

Spośród juniorów sukcesy odnoszą, między innymi, Katarzyna Kołodziej, złota medalistka Mistrzostw Polski Juniorów szesnastoletnich na 100 m stylem motylkowym, Andrzej Michalczyk, także złoty medalista MPJ 16-latków, na 100 m, ale stylem zmiennym i Mikołaj Kozieł, który zdobył srebro w tych samych zawodach, ale w kategorii zawodników piętnastoletnich w stylu motylkowym

Wielkim atutem i siłą klubu  są także sztafety we wszystkich kategoriach wiekowych.

– Na sukces składa się wiele czynników. W bardzo dużej mierze jest zasługą ambitnej i pracowitej młodzieży, ale również bardzo dobrych warunków organizacyjno-szkoleniowych i doświadczonych szkoleniowców. Kładziemy bardzo duży nacisk na rywalizację zespołową i budowanie ducha drużyny – mówi Alicja Woźnicka, trenerka w UKP Unia Oświęcim. Podkreśla też znaczenie wsparcia finansowego samorządów powiatowego oraz miasta Oświęcimia i współpracę ze Szkołą Mistrzostwa Sportowego w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Oświęcimiu.

– Największym atutem klubu jest wykwalifikowana kadra trenerska z długoletnim stażem pracy. Ponadto znakomita atmosfera panująca na treningach jest motorem do ciężkiej pracy i osiągania dalszych sukcesów – ocenia Olimpia Prochownik, zawodniczka UKP Unia.

Współautor publikacji: Jakub Konior.

Oświęcim, pływanie, UKP Unia, Oświęcim, pierwsze miejsce

Zawodnicy Joanna Janiczek i Jakub Pleśniak oraz minister sportu Witold Bańka podczas uroczystej gali w Warszawie. Fot. UKP Unia