polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W takich warunkach mieszkał pies. Fot. KPP
W artykule:
W poniedziałek 27 maja, tuż po godzinie 19, operator numeru alarmowego 112 otrzymał zgłoszenie od pracownika firmy pożyczkowej o dwóch bardzo zaniedbanych psach na terenie dwóch sąsiednich posesji w Osieku. Mundurowi pojechali sprawdzić sytuację.
Pierwszy z psów znajdował się w piwnicy, której podłoga była zasypana różnego rodzaju pudełkami, deskami oraz puszkami i butelkami po piwie, wódce i innych napojach, co uniemożliwiało mu swobodne poruszanie się. Drugi pies był przywiązany łańcuchem do budy na sąsiedniej posesji. Oba psy były brudne i zaniedbane, nie miały dostępu do czystej wody oraz pokarmu.
Po kilkunastu minutach na miejscu pojawili się właściciele posesji – mężczyźni w wieku 34 i 39 lat. Jeden z mężczyzn zaprzeczył, aby jego pies nie otrzymywał jedzenia, wskazując na puszkę po pokarmie, w której znajdowały się larwy owadów. Drugi właściciel wyjaśnił, że pies należy do jego żony, która była w pracy, i przyznał, że pies na uwięzi przebywał przez całą dobę.
Na miejsce przyjechali pracownicy schroniska dla zwierząt w Chełmku, którzy przejęli oba psy. Policjanci z oświęcimskiej komendy zdecydowali o odebraniu zwierząt właścicielom w związku z podejrzeniem znęcania i zaniedbania.
W związku z podejrzeniem, że właściciele psów dopuścili się znęcania oraz zaniedbania zwierząt, policjanci wszczęli postępowanie karne. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Posiadanie zwierzaka to nie tylko ogromna przyjemność, ale przede wszystkim wielka odpowiedzialność. Właściciel zwierzęcia musi zapewnić mu odpowiednie warunki życia, w tym pomieszczenie chroniące przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, dostęp do światła dziennego, możliwość swobodnej zmiany pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.
„Zabronione jest trzymanie zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby. Powoduje u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz nie zapewnia możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 metry” – informuje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.
Apelujemy o niezwłoczne reagowanie na sytuacje, w których widzimy, że zwierzę jest zaniedbywane. W takich przypadkach należy powiadomić inspektorów Ogólnopolskiego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami Animals. Natomiast kiedy życie zwierzaka jest zagrożone, zgłoszenia należy dokonać pod numerem alarmowym 112.