polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
„W obliczu przyspieszających zmian, jakie niesie XXI wiek, życie młodych ludzi staje się coraz bardziej skomplikowane. Postęp technologiczny, intensywne przemiany społeczne oraz presja rówieśnicza wywierają na nich duży nacisk, często prowadząc do problemów emocjonalnych i psychologicznych” – wyjaśnia aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.
Pandemia COVID-19 tylko pogłębiła te trudności, izolując młodzież od ich naturalnych środowisk wsparcia i eksponując ich na dodatkowe wyzwania związane z agresją, przemocą oraz zachowaniami suicydalnymi.
Komenda Główna Policji podjęła zdecydowane kroki, aby zapewnić młodym ludziom dostęp do anonimowej, specjalistycznej pomocy.
„Opracowanie plakatu i ulotki, a także uruchomienie dedykowanej strony internetowej na portalu policja.pl, to działania mające na celu ułatwienie dostępu do wsparcia. Informacje o numerach telefonów zaufania, obsługiwanych przez wykwalifikowanych specjalistów – pedagogów i psychologów – są teraz łatwiej dostępne dla potrzebujących” – wylicza rzeczniczka KPP.
Telefony zaufania służą nie tylko jako wsparcie w kryzysie psychicznym. Można się tam również zwrócić z problemami szkolnymi, rodzinnych relacji czy nawet dyskryminacji. To wszechstronne narzędzie pomocy, dostępne całodobowo, zapewniające anonimowość i bezpieczeństwo rozmowy.
Dostępność tych usług za pośrednictwem internetu, w tym chatu, stanowi odpowiedź na zmieniające się preferencje komunikacyjne młodzieży.
– Anonimowo – dzwoniąc, nie musisz podawać swojego imienia, nazwiska ani adresu zamieszkania.
– Bezpłatnie – połączenie jest bezpłatne zarówno z telefonów komórkowych, jak i stacjonarnych.
– Całodobowo – telefon odbierany jest 7 dni w tygodniu przez 24 godziny na dobę.