Wystawa edukacyjna „Muzeum na kółkach” w Oświęcimiu

Marcin Cichowski  |   Fakty  |   26 sierpnia 2016 20:40
Udostępnij

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN we współpracy Centrum Żydowskim w Oświęcimiu zaprasza do obejrzenia projektu „Muzeum na kółkach”.

Nowoczesna ekspozycja połączona z bogatym programem edukacyjnym w telegraficznym skrócie przybliży historię tysiąca lat dziejów społeczności żydowskiej w Polsce. Projekt do końca kwietnia 2017 roku odwiedzi 71 miejscowości. W dniach 27-29 sierpnia Muzeum będzie gościć w Oświęcimiu.

Projekt ma na celu przypomnieć o współistnieniu społeczności polskiej i żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat. Przez wieki Polska była najważniejszym ośrodkiem żydowskiego życia umysłowego, religijnego i kulturalnego. Żydzi stanowili 10 procent ludności Polski.

Oświęcim to ważny punkt na mapie polsko-żydowskiego dziedzictwa kulturowego. W okresie międzywojennym Żydzi stanowili 61 procent lokalnej społeczności Oświęcimia. Więcej o żydowskiej historii Oświęcimia można przeczytać na portalu Wirtualny Sztetl.

W Oświęcimiu będzie można zobaczyć „Muzeum na kółkach” na Rynku Głównym. Został przygotowany specjalny program wydarzeń towarzyszących wizycie projektu, składający się z dwóch warsztatów edukacyjnych pt. Czym był Oszpicin, dotyczące historii lokalnej społeczności żydowskiej

Centralnym punktem wystawy jest interaktywna mapa każdego miasta, które odwiedza „Muzeum na kółkach”, na której zostały opisane ważne miejsca związane z lokalną historią żydowską. Poprzez trójwymiarową makietę sztetla przybliżone zostały najważniejsze miejsca typowego polsko-żydowskiego miasteczka.

Wystawa opowiada również o jidysz, hebrajskim i polskim – trzech współistniejących i przenikających się językach, którymi posługiwali się polscy Żydzi.

Projekt jest podziękowaniem dla lokalnych liderów i aktywistów, którzy poświęcają swój czas i środki na dbanie o pamięć o polskich Żydach. „Muzeum na kółkach” zaprasza widzów do interakcji, dzielenia się własnymi wspomnieniami oraz odkrywania zapomnianego dziedzictwa. Ekspozycji towarzyszyć będzie szereg działań edukacyjnych i kulturalnych. Zwiedzanie wystawy i udział w zajęciach prowadzonych przez animatorów są bezpłatne.