polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Razem z jakością zmieniają się też rozmiary proponowanych przez producentów elektroniki urządzeń. Full HD nie jest już uważany za duży, odkąd pojawiła się technologia 4K. Jednak i ona została zdetronizowana – na rynek weszły telewizory, które mają rozdzielczość 8K. W porównaniu do starszych urządzeń są one naprawdę duże. Co to jest technologia 8K? Jak wielkie są telewizory w nią zaopatrzone?
Rynek elektroniki obfituje w wyspecjalizowane skróty. Full HD, Ultra HD, 4K, a teraz jeszcze rozdzielczość 8K. Jak odnaleźć się w gąszczu tych pojęć? Przede wszystkim należy mieć świadomość, że dotyczą one rozdzielczości wyświetlacza, czyli jego wymiarów w pikselach. Full HD jest już standardem i nikogo nie zaskakuje – ma 1920 x 1080 pikseli.
Słynne telewizory 4K mają wielkość 3840 x 2180 pikseli, co czyni je czterokrotnie większymi niż odbiorniki Full HD. Jak duże są urządzenia, które mają rozdzielczość 8K? Są one cztery razy większe niż 4K – mają wymiary 7680 x 4320 pikseli. To czyni je jednocześnie szesnastokrotnie większymi niż „małe” Full HD.
Gdy na rynku pojawiają się odbiorniki telewizyjne wyposażone w większe niż dostępne dotąd wyświetlacze, jak bumerang powraca pytanie – jak wielkość telewizora wpłynie na wyświetlane treści? Jest ono aktualne także w kontekście urządzeń wyposażonych w rozdzielczość 8K, a nawet o tyle bardziej zasadne, że nie istnieją jeszcze treści w takiej jakości. Automatycznie więc wydaje się, że telewizor 8K nie ma co wyświetlać, a każdy pojawiający się obraz będzie gorszej klasy ze względu na swoją źródłową rozdzielczość.
Producenci telewizorów poradzili sobie z tym problemem, wyposażając swoje produkty w technologię upscaling. Działa ona na zasadzie podnoszenia rozdzielczości – upscaling poprawia jakość obrazu, dostosowując go do rozdzielczości odbiornika, na którym jest wyświetlany. Najnowszym osiągnięciem w tej dziedzinie jest AI Upscaling, zastosowany w telewizorach firmy Samsung.
AI Upscaling korzysta dodatkowo z algorytmów sztucznej inteligencji (angielski skrót – AI). Ich zadaniem jest przeliczanie milionów wyświetlanych informacji, a także wybór możliwie najlepszej metody przetworzenia obrazu. Za działanie AI Upscaling odpowiada jego serce, czyli nowoczesny procesor Quantum 8K. Wyposażone w takie technologie urządzenia nie tylko po prostu wyświetlają obraz – one go wręcz tworzą.
Jaka przyszłość czeka telewizory wyposażone w rozdzielczość 8K? Dla jednych osób rozmiary będą wadą wykluczającą ich zakup, dla innych – podstawową zaletą. Jeżeli dysponuje się luźnym zapasem pieniędzy, a także sporą przestrzenią w domu bądź mieszkaniu, warto pomyśleć o telewizorach 8K.
Z pewnością zapewnią one nieosiągalne dotąd doznania związane z wyświetlanym obrazem. Warto mieć jednak na uwadze fakt, że jest to wydatek rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych.