Wszystko zaczyna się w głowie – spotkanie z psychiatrią

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   17 października 2023 16:26
Udostępnij

To tytuł konferencji, która odbędzie się w czwartek w Oświęcimskim Centrum Kultury w ramach obchodów światowego Dnia Zdrowia Psychicznego.

To trzecie takie przedsięwzięcie w Oświęcimiu. Organizuje je Fundacja PrzytulJA.

„Jak co roku celem spotkania jest promocja profilaktyki zdrowia psychicznego, edukacja w zakresie jego zaburzeń i możliwości leczenia, a także zwrócenie uwagi na trudności z jakimi zmagają się osoby z doświadczeniem kryzysu. W tym roku szczególnie zajmiemy się tematem samopoczucia psychicznego dzieci i młodzieży. Wśród naszych gości i wykładowców będą osoby z wieloletnim doświadczeniem, na co dzień zajmujące się pracą w obszarze ochrony zdrowia psychicznego” – informuje Anna Skowronek, psychiatra i prezes zarządu Fundacji Przytul JA.

Wykłady poprowadzą m.in. Sławomir Murawiec, psychiatra i psychoterapeuta, Anna Depukat, psychiatra, kierownik biura do spraw pilotażu Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego, Agata Kurek-Rusin, psychiatra i psychoterapeuta pracująca z młodzieżą, Angelika Friedrich z Grupy „Nastoletni Azyl”, Marzena Kopyć-Starzycka, pedagog i psychoterapeuta.

Po cyklu wykładów, które rozpoczną się o godzinie 10, odbędą się trwające równolegle warsztaty ornitologiczny, psychologiczny i edukacyjny. Dwa pierwsze organizatorzy kierują głównie do młodzieży.

W czasie trwania konferencji będzie również możliwość skorzystania w punkcie konsultacyjnym z porady, gdzie i w jakim zakresie można uzyskać dalszą pomoc.

Patronem medialnym projektu „Wszystko zaczyna się w głowie – spotkanie z psychiatrią” są Fakty Oświęcim.

Program konferencji:

9.00 – 10.00 Rejestracja uczestników.

10.00 Rozpoczęcie spotkania, występ Formacji Akademia Tańca Millenium.

10.30 – 11.00 Dr hab. n. med. Sławomir Murawiec „Doświadczenia praktyczne i wyniki badań naukowych wspierają użyteczność ornitologii terapeutycznej jako metody wspierania zdrowia psychicznego.”

11.00 – 11.20 Dr n. med. Anna Depukat „Organizacja systemu opieki psychiatrycznej – wspólne wyzwanie i inwestycja w zdrowie psychiczne populacji”.

11.20 – 11.40 Angelika Friedrich „Zdrowie psychiczne. Jak tworzyć świat przyjazny młodym?”.

11.40 – 12.00 Przerwa poczęstunek, otwarcie wystawy prac artystycznych.

12.00 – 12.20 Marzena Kopyć-Starzycka „Subiektywna ocena samopoczucia psychicznego adolescentów w odniesieniu do badań „Młode głowy, otwarcie o zdrowiu psychicznym” oraz własnych doświadczeń pracy z młodzieżą.”

12.20 – 12.40 Agata Kurek-Rusin .”Zachowania agresywne i autoagresywne w zaburzeniach psychicznych, rozumienie, profilaktyka, postępowanie terapeutyczne”.

12.40-12.50 Edyta Buczulińska „O chorobie i zdrowieniu z perspektywy pacjenta”

13.15 Część warsztatowa

– Warsztat psychologiczny „Praca z niepokojem i lękiem u młodzieży” – mgr Marta Małocha, mgr Katarzyna Wurzel-Bień,
– Warsztat ornitologiczny „Rozwiń skrzydła. Spaceruję, obserwuję, szanuję”- Dariusz Czernek,
– Spotkanie z asystentami zdrowienia – Agnieszka Sporysz, Renata Olma, Jacek Kaczor, Witold Urbański.