polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
TYTUŁ WOLONTARIUSZ ROKU 2022
Nagroda główna w wysokości 2000 zł: PRZEMYSŁAW DZIEDZIC
Prezes Miejskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratowniczego w Oświęcimiu, wieloletni ratownik wodny, instruktor ratownictwa wodnego, trener pływania, medalista Mistrzostw Polski w pływaniu, finalista Mistrzostw Europy w pływaniu, sędzia pływania Klasy Związkowej, ratownik kwalifikowany pierwszej pomocy. Uczestnik wielu akcji charytatywnych na terenie miasta , gminy i powiatu oświęcimskiego. Współpracuje z wieloma organizacjami świadcząc nieodpłatną pomoc jako zabezpieczający imprezę ratownik.
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rajsku. Świadczy charytatywnie pomoc w postaci zabezpieczenia jako ratownik imprez masowych m.in. miejskie obchody Święta Niepodległości, spływy kajakowe na Sole organizowane przez MOSiR Oświęcim, Cracovia Maraton. Prowadzinieodpłatne prelekcje w szkołach z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej, uświadamiające i propagujące bezpieczne ferie, bezpieczne wakacje.
Nagroda Zarządu MOWP w wys. 500 zł: MIROSŁAW GANOBIS
Od lat zafascynowany historią Oświęcimia, założyciel prywatnego muzeum, pasjonat. Reżyser i scenarzysta trzech filmów związanych z naszym miastem.
Dąży do zachowania pamięci i odszukania żydowskich korzeni mieszkańców naszego miasta. Założyciel Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Izraelskiej. Od lat przemierza Oświęcim w poszukiwaniu rzeczy mających wartość historyczną, pamiątek, które opowiadają i pozwalają nam dotknąć kawałka historii naszego miasta.
Współpracuje ze szkołami, instytucjami, muzeami na całym świecie. Udostępniania zbiory prywatnego muzeum na wystawy do muzeów na terenie kraju i zagranicą, współpracuje z działem naukowym w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau, bierze udział w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą popularyzujących historię grodu nad Sołą.
Nagroda główna w wysokości 2000 zł: ZUZANNA BURYAN
Zuzanna jest osobą bardzo wrażliwą i empatyczną, która bezinteresownie pomaga innym. Jest otwarta, życzliwa, potrafi współdziałać w zespole, lubi ludzi i potrafi ich motywować do działania. Zuzanna dostrzega ludzi potrzebujących w trudnych sytuacjach i stara się im pomóc. Nie zraża się przeciwnościami i potrafi znaleźć rozwiązanie. Swoim optymizmem i energią zaraża innych.
Jej działalność wolontarystyczna:
Współpraca z Caritas Diecezji Bielsko-Żywieckiej – wspiera zbiórki żywności oraz kiermasze diecezjalne (2017, 2018, 2019)
• Pola Nadziei – organizowała zbiórki na rzecz hospicjum w Bielsku-Białej – społeczność powiatowa (2013, 2017)
• Współpraca z fundacją „Gotowi do działania” – organizowała i wspierała zbiórki na rzecz obywateli Ukrainy i wojska, wspierała artystyczny i kulturowy rozwój społeczności lokalnej
• Wolontariuszka WOŚP – sztab w DK w Kętach – ogólnopolskie (od 2021 r.)
• Lider rejonu Kęty/Brzeszcze w Szlachetnej Paczce
– działa jako wolontariusz i lider
– dzięki jej pracy na nowo otworzyli rejon (od września 2022)
• Promuje zdrowie oraz profilaktykę w mediach społecznościowych „Tematyka profilaktyka” – projekt rozpoczęty w 2021 r. – w ramach Olimpiady „Zwolnieni z teorii”.
Nagroda Zarządu MOWP w wys. 500 zł: KACPER KUKLA
Kacper to młody, pozytywny człowiek o niebagatelnej osobowości i otwartości na drugiego człowieka. Jego ręce i serce zawsze są gotowe do pomocy. Odważny, uczciwy, kreatywny, uśmiechnięty i szukający rozwiązania. Zaangażowany w akcje charytatywne od najmłodszych lat. To harcerz – drużynowy 6 DSH „Andromeda”. Słowa Przyrzeczenia Harcerskiego wypełnia treścią. Są dla niego sposobem na rozwiązywanie problemów i dylematów.
Tytuł WOLONTARIUSZ ROKU 2022
Nagroda główna 2000 zł: Wolontariusze Fundacji „Gotowi do działania” z Kęt
Agnieszka Zaręba – jest najbardziej komunikatywną mieszkanką Kęt. Z zasady każdy pomysł czy zadanie realizuje od ręki. Potrafi zarażać siłą i motywacją. Zawsze gotowa, radosna i chętna do pomocy. Niezastąpiona.
Krzysztof Szczypka – strażak OSP, ratownik medyczny, opiekun młodzieżowej grupy strażackiej. Zawsze uśmiechnięty i gotów dopomocy.
Janusz Majkuciński – strażak OSP, człowiek, na którego zawsze można liczyć, niezastąpiony, obecnypodczas wszelkich wydarzeń.
Mariusz Handzlik – strażak OSP, ratownik medyczny. Człowiek tysiąca uśmiechów, nigdy nie traci dobregohumoru. Gotów do pomocy – zawsze i wszędzie.
Joanna Zielińska – uczennica II klasy mundurowej Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Zawsze pełna optymizmu, z promiennym uśmiechem na ustach.
Marta Florczak – uczennica II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego w Kętach. Zawsze gotowa do działania.
Marcel Smolarek – student, absolwent Powiatowego Zespołu Nr 9 Szkół im M. Dąbrowskiej w Kętach.
Agnieszka Zaręba – bez zastanowienia porzuciła czas, który przeznaczony był na jej odpoczynek, na rzecz zaangażowania w działalność fundacji. Rosyjska inwazja na Ukrainie była impulsem do podjęcia działań mających na celu pomoc potrzebującym. Każdą wolną chwilę Agnieszka spędzała segregując dary dla potrzebujących, koordynując ich wysyłkę, a nawet własnoręcznie wypakowując późną nocą ciężarówki z naczepami załadowanymi darami po sam sufit. Wśród licznych zadań, które zrealizowała, na koncie Agnieszki jest także organizacja koncertów charytatywnych. Obecnie poszerza swoją działalność z ramienia fundacji nadzorując powstawanie koła teatralnego dla dzieci i młodzieży z okolic Kęt. Obok pełnego zaangażowania w pomoc, kluczowa dla sukcesów jej działań jest również łatwość komunikacji z wszystkimi ludźmi, których spotyka na swojej drodze. Zarówno w języku polskim, jak i ukraińskim nie ma dla niej barier, czy ograniczeń. Każdy jest wysłuchany, z każdym zamieni miłe słowo, gdy trzeba – pocieszy, wesprze. Każdemu da od siebie mnóstwo motywacji i siły do dalszej walki. Wszystkie te pozornie niemożliwe do pogodzenia, trzy pełnoetatowe zadania – zaangażowanej w życie rodzinne żony oraz matki dziesięciolatka, pomocy mężowi w prowadzeniu firmy oraz w pełni oddanej pomocy wolontariuszki – Agnieszka wykonuje z uśmiechem na twarzy i radością w sercu.
Trójka strażaków – Krzysiek, Janusz i Mariusz – to anioły zesłane z nieba pod postacią wolontariuszy. Mimo obowiązków zawodowych, posiadania własnych rodzin i dzieci oraz aktywnej służby w jednostce OSP, zawsze można liczyć na ich pomoc i wsparcie. Czy to pomoc fizyczną (wśród wszystkich wolontariuszy w szeregach fundacji, odznaczają się wyjątkową krzepą i siłą), czy organizacyjną (jako opiekunowie grupy), czy wsparcie duchowe- cała trójka jest niezastąpiona. Obecni zawsze gdy przed wolontariuszami pojawia się nowe zadanie. Nie ma dla nich rzeczy niemożliwych. Przewozili transporty darów, pakowali i sortowali produkty, zabezpieczają koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Opiekują się grupą młodych wolontariuszy. Tak jak syrena wzywa ich na strażnicę i błyskawicznie odpowiadają na wezwanie, tak przybywają gdy nadejdzie wezwanie do pomocy Fundacji.
Joanna Zielińska – obecna podczas wszystkich akcji i działań Fundacji. Z zapałem pomagała podczas zbiórek żywności, środków higienicznych i produktów dla dzieci oraz niemowląt – sortowała i przepakowywała setki kilogramów produktów -oraz długich dni pakowania paczek z pomocą humanitarną dla Ukrainy – kompletowanie ponad 3 tysięcy paczek z żywnością, każda o określonej zawartości, wymiarach i wadze. Pracowała przy sortowaniu odzieży, kompletowaniu plecaków dla ukraińskich uczniów lokalnych szkół. Pomagała podczas załadunków transportów, poświęcając na to swój wolny czas w tygodniu oraz nierzadko całe weekendy oraz dni świąteczne. Jest też niezastąpioną pomocą podczas wydarzeń kulturalnych i artystycznych – m.in. przygotowuje garderobę, opiekuje się stanowiskami na kiermaszach, zawsze pomaga podczas prac porządkowych po wydarzeniach. Dzięki pomocy Asi udało się wesprzeć kilka tysięcy rodzin w Ukrainie, uchodźców, którzy znaleźli schronienie w Gminie Kęty (dzieci i dorosłych). Zajmuje się również wolontariatem podczas zadań prowadzonych dla mieszkańców Gminy Kęty i jej okolic.
Marta Florczak – jest nieodzowną częścią każdego wydarzenia. Wykorzystuje swój talent fotograficzny do prowadzenia dokumentacji działań Fundacji. Pracuje niestrudzenie przy wszystkich zadaniach – uczestniczyła w przygotowywaniu paczek z żywnością dla rejonów Ukrainy objętych największym kryzysem wojny, przy akcji pomocy obywatelom tego kraju mieszkającym na terenie Gminy Kęty i jej okolic, przy wydarzeniach artystycznych i kulturalnych (spektakle teatralne, koncerty, warsztaty) oraz przy zagranicznych projektach. Prowadzi profil Fundacji na Instagramie. Jest cichą bohaterką kulisów wszystkich wydarzeń – opiekuje się artystami podczas prób i koncertów, dba o wizerunek Fundacji i dyskretnie dokumentuje jej działania. Z jej pomocy korzystają wszyscy beneficjenci realizowanych przez Fundację działań – zarówno lokalni, jak i ci, którym pomoc niesiona jest poza granice kraju.
Marcel Smolarek – od wielu lat aktywnie zaangażowany w działania Fundacji. Występuje wspektaklach produkowanych przez Fundację, zawsze obecny podczas wszystkich wyzwań wolontaryjnych. Mimo zbliżającej się matury, a obecnie studiów nie opuścił żadnego zadania pomocowego. Jako wolontariusz pomagał podczas zbiórek, pakowania i załadunków pomocy humanitarnej dla Ukrainy, koordynował te zadania i pracę wolontariuszy. Aktywnie uczestniczy w ścieżce rozwoju Fundacji prezentując swoje opinie i pomysły dotyczące dalszych działań. Powierzone mu zadania zawsze wykonuje skrupulatnie i precyzyjnie. Często przypada mu rola koordynatora działań młodszych wolontariuszy. Pomaga również w obsłudze wydarzeń kulturalnych. Jest jednym z filarów, na których opiera się Fundacja – zawsze można liczyć na jego obecność
Dwie nagrody równorzędne po 1000 zł:
Szkolne Koło Wolontariatu „Złota Trójka” w SP nr 3 w Oświęcimiu
Tradycje wolontariatu w tej szkole sięgają lat 90. XX wieku. Uczniowie angażują się w pomoc osobom potrzebującym, niepełnosprawnym, znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. Działalność obejmuje akcje o charakterze ogólnopolskim, lokalnym i szkolnym. Za najbardziej znaczące uważają organizację i prowadzenie przez 20 lat zabawy integracyjnej „Dzieci Dzieciom” prowadzonej dla uczniów Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Oświęcimiu. Od roku szkolnego 2017/2018 Szkolne Koło Wolontariatu działa pod nazwą „Złota Trójka”. Działalność opiera się na pracy wolontariuszy-uczniów oraz nauczycieli-opiekunów. Podejmowane działania wykonywane są poza lekcjami oraz godzinami pracy nauczycieli opiekunów. Wykonywane są również w dni wolne od nauki.
Grupa wolontariuszy „Helpiaki” działa na terenie Szkoły Podstawowej im. Królowej Jadwigi nr 1 w Oświęcimiu
Grupa obejmuje uczniów klas 4- 8. Wolontariusze pomagają zwierzętom ze schroniska w Oświęcimiu, ogłaszając zbiórkę karmy, koców i innych potrzebnych zwierzakom rzeczy. W październiku wolontariusze zorganizowali zbiórkę zniczy na terenie szkoły, które zostały zapalone na pobliskim cmentarzu na opuszczonych i zaniedbanych grobach. 5 listopada br. grupa Helpiaków pod opieką nauczycieli wzięła udział w 8. Charytatywnym Meczu Hokejowym fundacji Mała Orkiestra Wielkiej Pomocy i Hokejowej Reprezentacji Artystów Polski w celu pomocy uzyskania funduszy na leczenie oraz rehabilitację dziewczynki chorującej na rdzeniowy zanik mięśni.
Obecnie trwa zbiórka plastikowych zakrętek na rzecz chorującej dziewczynki, która cierpi na porażenie czterokończynowe, zmienne napięcie mięśniowe. Zbiórka ma na celu pomoc w uzyskaniu funduszy na zakup wózka specjalistycznego i dalszą rehabilitacje dziewczynki. W tym miesiącu wolontariusze wykonają stroiki i odwiedzą osoby samotne oraz placówkę dla osób niepełnosprawnych.
Pani Anna to wieloletni opiekun i kierownik Szkolnego Koła Wolontariatu „Caritas” działającego przy Szkole Podstawowej nr 2 im. Bohaterów Monte Cassino w Kętach