polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Akcje kontroli stanu trzeźwości kierowców to codzienne zadania policjantów oświęcimskiej drogówki. Fot. Paweł Wodniak
Za jazdę pod wpływem alkoholu i narkotyków grozi kara do dwóch lat więzienia, co najmniej trzyletni zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi i grzywna nawet do 60 tysięcy złotych. Z kolei złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów sprawca może spędzić w miejscu odosobnienia nawet pięć lat.
Ktoś zadzwonił do centrum powiadamiania ratunkowego (CPR) pod numer 112 i zgłosił, że na parkingu przy Lidlu przy ulicy Konarskiego w Oświęcimiu awanturuje się grupa mężczyzn. Dyspozytor przekazał zgłoszenie do Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.
Na miejsce pojechali policjanci z ogniwa patrolowo-interwencyjnego. Uspokoili mężczyzn i przystąpili do ich legitymowania.
„Podczas tej czynności mundurowi ustalili, że jeden z uczestników zajścia, 22- letni mieszkaniec powiatu chrzanowskiego, popełnił przestępstwo drogowe. Mężczyzna do Oświęcimia przyjechał fordem, łamiąc orzeczony w maju tego roku przez krakowski sąd, roczny zakaz kierowania pojazdami mechanicznymi” – opowiada aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa KPP w Oświęcimiu.
Policjanci z oświęcimskiej patrolówki pełnili służbę nocną. Około godziny 3 nad ranem w Oświęcimiu na ulicy Dąbrowskiego zatrzymali do rutynowej kontroli drogowej kierowcę opla. Okazało się, że 32-letni katowiczanin w ubiegłym roku w Sądzie Rejonowym w Goleniowie usłyszał wyrok zakazujący mu prowadzenia pojazdów mechanicznych.
Na tej samej ulicy, tym razem w dzień, mundurowi z drogówki prowadzili przesiewowe badania kierowców pod kątem stanu ich trzeźwości. Zatrzymywali kilka samochodów pod rząd i przy pomocy bezustnikowego alkotestera szybko sprawdzali trzeźwość.
Gdy przyszła pora na opla i siedzącą za jego kierownicą kobietę, alkotester zamiast zielonego światła, pokazał czerwone. Policjanci podali jej tester, który pokazuje zawartość alkoholu w organizmie w liczbach. Urządzenie wskazało 1,8 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. Kobieta trafiła do oświęcimskiej komendy policji.
Nocny patrol pełnił służbę w Brzeszczach. Na ulicy Ofiar Oświęcimia mundurowi dostrzegli seata, który nie trzymał prostego toru jazdy. Dali więc sygnał do zatrzymania. Za kierownicą siedział 31-letni mieszkaniec Oświęcimia. Miał 1,5 promila alkoholu w organizmie. Policjanci zatrzymali go i przewieźli do Komisariatu Policji w Brzeszczach.
„Akcje kontroli stanu trzeźwości kierowców to codzienne zadania policjantów oświęcimskiej drogówki. Mają one na celu ograniczenie bądź wyeliminowanie drogowych przestępców wsiadających za kierownice po alkohol. Oświęcimska drogówka dysponuje coraz większą liczbą podręcznych alkotesterów między innymi dzięki wsparciu Urzędu Miasta Oświęcimia i Rady Miasta Oświęcim” – mówi Małgorzata Jurecka. „Apelujemy do kierowców, aby nigdy nie wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu czy narkotyków. Z kolei osoby postronne, które widzą, że za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa zarówno po spożyciu alkoholu czy zażyciu narkotyków, prosimy o natychmiastową reakcję i uniemożliwienie jazdy lub zgłoszenie telefonicznie na numer alarmowy 112” – dodaje policjantka.
„Akcje kontroli stanu trzeźwości kierowców to codzienne zadania policjantów oświęcimskiej drogówki. Mają one na celu ograniczenie bądź wyeliminowanie drogowych przestępców wsiadających za kierownice po alkohol. Oświęcimska drogówka dysponuje coraz większą liczbą podręcznych alkotesterów między innymi dzięki wsparciu Urzędu Miasta Oświęcimia i Rady Miasta Oświęcim” – mówi Małgorzata Jurecka.
„Apelujemy do kierowców, aby nigdy nie wsiadali za kierownicę po spożyciu alkoholu czy narkotyków. Z kolei osoby postronne, które widzą, że za kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa zarówno po spożyciu alkoholu czy zażyciu narkotyków, prosimy o natychmiastową reakcję i uniemożliwienie jazdy lub zgłoszenie telefonicznie na numer alarmowy 112” – dodaje policjantka.