polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Tory w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. Fot. Paweł Wodniak
Organizatorem panelu, wraz z uczelnią, jest Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau.
„Spotkanie będzie okazją do refleksji nad przeszłością oraz do zgłębienia tematu znaczenia pamięci i edukacji historycznej, ze szczególnym uwzględnieniem roli miejsc pamięci, muzeów i mediów” – mówi Łukasz Lipiński z biura prasowego muzeum Auschwitz.
Debata transmitowana w internecie rozpocznie się o godzinie 13 i potrwa dwie godziny. Obejmie tematy „Znaczenie i interpretacja pamięci i historii w kontekście współczesnej edukacji”, „Rola muzeów, miejsc pamięci i mediów w edukacji historycznej”, „Wyzwania współczesnego świata w kontekście przekazywania i ochrony pamięci” i „Mechanizmy totalitaryzmów XX wieku”.
„Podczas debaty, uczestnicy będą mieli możliwość bezpośredniej interakcji z czołowymi specjalistami w dziedzinie historii, muzealnictwa oraz edukacji” – dodaje Lipiński.
Prelegentami podczas debaty moderowanej przez prof. Adama Szpaderskiego, kierownika Centrum Badań nad Ekonomiką Miejsc Pamięci Uniwersytetu SWPS głos zabiorą dr Piotr M. A. Cywiński, dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, dr Paulina Florjanowicz, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów oraz Marek Zając, sekretarz Międzynarodowej Rady Oświęcimskiej.
To tytuł debaty, która odbędzie się w piątek, w rocznicę wybuchu II wojny światowej w kampusie warszawskim Uniwersytetu SWPS, a także online.