polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Do tej pory w Małopolsce wnioski złożyło ponad 173 tysiące prowadzących działalność gospodarczą. Wysokość umorzeń za marzec i kwiecień sięgnęła już w Małopolsce przeszło 730,5 mln złotych. ZUS umarza im składki za każdy miesiąc z osobna a kwota cały czas rośnie, bo urzędnicy prowadzą wiele postępowań wyjaśniających w sprawie wniosków, które zawierały błędy.
„Żeby skorzystać ze zwolnienia z opłacenia składek, trzeba spełnić warunki wymienione w ustawie zwanej tarczą antykryzysową. Jednym z nich jest złożenie wniosku maksymalnie do 30 czerwca. Jeżeli przedsiębiorca ma obowiązek sam składać do ZUS dokumenty rozliczeniowe, to musi również przesłać dokumenty za miesiące objęte wnioskiem o umorzenie” – informuje Anna Szaniawska, regionalna rzecznik prasowa ZUS w Małopolsce.
Należy też pamiętać, że umorzenie składek nie przysługuje wszystkim płatnikom, lecz kilku ich grupom.
„Z całkowitego lub częściowego zwolnienia ze składek za marzec, kwiecień i maj korzystają prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, których przychód nie przekraczał 15 681 złotych, spółdzielnie socjalne i płatnicy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń społecznych do 49 osób” – tłumaczy Anna Szaniawska. „Natomiast umorzenie całości składek za kwiecień i maj przysługuje prowadzącym działalność, których przychód był wyższy niż 15 681 złotych, ale za to dochód nie przekraczał siedmiu tysięcy złotych. Skorzystają z niego również firmy na „uldze na start”, jeśli mieszczą się w kryterium przychodu lub dochodu” – dodaje rzecznik.
„Z całkowitego lub częściowego zwolnienia ze składek za marzec, kwiecień i maj korzystają prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, których przychód nie przekraczał 15 681 złotych, spółdzielnie socjalne i płatnicy, którzy zgłaszali do ubezpieczeń społecznych do 49 osób” – tłumaczy Anna Szaniawska.
„Natomiast umorzenie całości składek za kwiecień i maj przysługuje prowadzącym działalność, których przychód był wyższy niż 15 681 złotych, ale za to dochód nie przekraczał siedmiu tysięcy złotych. Skorzystają z niego również firmy na „uldze na start”, jeśli mieszczą się w kryterium przychodu lub dochodu” – dodaje rzecznik.