Wniosek o warunkowe umorzenie w sprawie wypadku Radosława Włoszka

Paweł Wodniak  |   Fakty  |   16 stycznia 2017 19:58
Udostępnij

Nie skierowanym do sądu aktem oskarżenia, ale wnioskiem o warunkowe umorzenie postępowania karnego kończy się dochodzenie w sprawie wypadku drogowego, który 22 października spowodował sternik powiatowych radnych.

Radosław Włoszek, przewodniczący rady Powiatu w Oświęcimiu i prezes lotniska Kraków Airport, jechał tego dnia przez Brodła w powiecie chrzanowskim. Chcąc uniknąć uderzenia służbową skodą w poprzedzający go samochód odbił kierownicą w lewo. Czołowo uderzył w pojazd jadący z naprzeciwka. Podróżującą nim pięcioosobową rodzinę ratownicy medyczni zabrali do szpitala. Do dziecka wezwali śmigłowiec.

O wypadku pisaliśmy w październiku na łamach Faktów Oświęcim. Materiał dostępny jest TUTAJ.

Sprawą zajęli się, pod nadzorem prokuratury, policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chrzanowie. Radosław Włoszek (mamy zgodę na podanie jego imienia i nazwiska) usłyszał zarzut z artykułu 177, paragraf 1 „Kodeksu karnego”. Mowa w nim o spowodowaniu wypadku drogowego, w którym nikt nie zginął, a poszkodowani nie odnieśli ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Gdy policja zakończyła swoją część dochodzenia, przekazała je do chrzanowskiej prokuratury. Ta zakończyła postępowanie, kierując do Sądu Rejonowego w Chrzanowie wniosek o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Gdyby wystąpiła z aktem oskarżenia, sternikowi radnych groziłaby kara do trzech lat więzienia.

– Za skierowaniem takiego wniosku przemawiały okoliczności zdarzenia, w tym postawa podejrzanego, który podjął działania mające na celu naprawie szkody wyrządzonej czynem zabronionym oraz postawa pokrzywdzonego, który nie sprzeciwił się tej formie zakończenia postępowania – napisała w korespondencji do Faktów Oświęcim Elżbieta Jopek, prokurator rejonowy w Chrzanowie.

– Całokształt tych okoliczności zdarzenia pozwolił na stwierdzenie, iż stopień społecznej szkodliwości czynu zarzucanego Radosławowi W. (pisownia oryginalna) nie jest znaczny, zaś właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia, postawa i zachowanie, zarówno przed jak i po zaistnieniu przestępstwa, dotychczasowa niekaralność uzasadniają przypuszczenie, że mimo warunkowego umorzenia postępowania będzie przestrzegał zasad porządku prawnego, a w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa. Do chwili obecnej wniosek skierowany do Sądu Rejonowego w Chrzanowie nie został rozpoznany – kontynuuje prokurator Jopek.

Z naszej nieoficjalnej rozmowie z jednym z prokuratorów dowiedzieliśmy się, że taka procedura nie jest niczym dziwnym w przypadku niezbyt ciężkich obrażeń ciała poszkodowanych i jeśli sprawca nie był wcześniej karany za podobne przestępstwo.

– Takiego wniosku nie konstruujemy, gdy do wypadku doszło na przejściu dla pieszych – zapewnia nas w rozmowie telefonicznej szefowa chrzanowskiej prokuratury.

Najnowsze realizacje wideo