polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Urząd Miejski w Zatorze. Fot. Paweł Wodniak
24 grudnia to szczególna data. Większość ludzi czyni ostatnie przygotowania do wigilijnej wieczerzy i do świąt Bożego Narodzenia. Nie jest to jednak dzień ustawowo wyznaczony jako wolny od pracy.
Wigilia, jak i święta są normalnymi dniami pracy dla tych, którzy dbają o bezpieczeństwo i zdrowie ludzi. Policjanci, strażacy, strażnicy, służby medyczne, personel szpitali i ośrodków opieki, ochroniarze i wielu innych.
Do pracy 24 grudnia idą także sprzedawcy pracujący w sklepach. Godziny otwarcia placówek przemysłowych są zazwyczaj takie, jak w soboty, a więc do godz. 13. Inaczej jest z pracownikami sklepów spożywczych i wielkopowierzchniowych. W ich przypadku godziny zamknięcia są różne. Czas pracy tych drugich określają zarządy sieci handlowych, do których należą.
Pracodawcy w wielu firmach dają pracownikom w Wigilię wolne. Jednak jeśli ktoś chciałby ten dzień wykorzystać do załatwienia jakiejś sprawy w którymś z urzędów, to może się zdziwić. Większość z nich będzie bowiem nieczynna.
Mowa o urzędach gmin w powiecie oświęcimskim, magistracie miasta Oświęcim i starostwie powiatowym. Drzwi będą zamknięte także w zakładzie ubezpieczeń społecznych. Dlatego warto, mając cały dzień wolny, poświęcić czas na przygotowanie się do wigilii i świąt.
Urzędasy świętują a inni muszą pracować
Normalka, urzędasy świętują od rana !!
Tylko że ,,urzędasom” ustawowo należy się dzień wolny za święto wypadające w sobotę. Drugi dzień świąt w tym roku wypada właśnie w sobotę stąd też wiele urzędów ten dzień wykorzystało właśnie w wigilię… no ale zawistny Polak Cebulak musi się do czegoś przyczepić taka natura …
Sylwia to uszanuj i nie przychodź do sklepu w wigilie !
Racja Ali… No ale Sylwi przysluguje wolne za sobote w czwartek no Bo wiecie jej nalezy sie ” ustawowo” a swieze pieczywo musi kupic I auto pewnie tez zatankowac przez swieta po drodze jadac do restauracji na obiad w drugi dzien swiat…
Tak święta wigilia.szkoda że nie dla wszystkich. Urzędnicy umowy o pracę i to i szacunek się należy. Tyle że ci co w wigilię pracują to na smieciówkach i im się nic nie należy. Wiem wi em zaraz usłyszę że trzeba było się uczyć. Tyle że święta przysługują każdemu. A to przeważnie kobiety w wigilię do późna pracują, mają rodziny jak wszyscy. Szkoda że tylko urzędnikom wszystko się należy. Żal cóż widocznie to ci lepsi.
Pani Sylwia, ten dzień wolny za sobotę przysługuje ustawowo wszystkim a nie tylko „urzędasom”. Kiedyś urząd wykazywał więcej empatii i zrozumienia wobec Mieszkańców, którzy próbują załatwić sprawy np. w wigilię. Dzisiaj pozostały z tego chyba tylko puste procedury i czyjeś niedowartościowane ego. Wprowadza się jakieś e-platformy a pisma do strony wysyła síę z błędami nawet w nazwisku. Nikt tego nie sprawdza? Po co te miliardy na informatyzację?
A ja pamiętam czasy, gdy było 6 dni pracy w tygodniu i te, gdy wielką łaską pracodawcy było zwolnienie kobiety do domu w wigilię 2-3 godziny wcześniej. A mimo to wigilia była w każdym domu. A teraz niektórzy mogą mieć w wigilię wolne, innym to nie jest dane w obecnej pracy, jeszcze innym – nigdy. Cieszmy się, że choć część z nas ma to szczęście i choć przed tymi tak pięknymi, z założenia ciepłymi serdecznymi, świętami nie toczmy wojny przeciw tym, którzy mają nieco lepiej. Bo choć niektórym posiadanie wroga jest niezbędne do zdrowia psychicznego, to w niczym nie zmienia sytuacji ani zawistnych ani tych, którym się zawiści.
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.