polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Zwiedzanie wystawy „Klisze pamięci. Labirynty” w 76. rocznicę pierwszego transportu Polaków do Auschwitz. Fot. Muzeum
Rocznica pierwszego transportu Polaków do KL Auschwitz jest od pewnego czasu Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Oficjalne obchody rocznicowe odbyły się w Tarnowie, Oświęcimiu i Harmężach.
Rocznicowe uroczystości w miejscu, gdzie trafili więźniowie, rozpoczęła msza święta, której przewodniczył ksiądz Roman Pindel, biskup ordynariusz diecezji bielsko-żywieckiej. Eucharystię kapłani odprawiali w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach.
Uczestnicy obchodów, w tym więźniowie pierwszego transportu Jerzy Bogusz (nr 61) i Kazimierz Albin (nr 118) oraz więzień drugiego transportu Kazimierz Piechowski (nr 918), zwiedzili wystawę „Klisze pamięci. Labirynty”. Jej autorem jest nieżyjący już prof. Marian Kołodziej, więzień nr 432. W podziemiach Centrum odczytano nazwiska wszystkich 728 Polaków, którzy trafili do hitlerowskiej machiny śmierci.
Wydarzenia z 14 czerwca 1940 roku upamiętniono także przy budynku, w którym Niemcy osadzili więźniów pierwszego transportu. Dzisiaj znajduje się w nim oświęcimska uczelnia. Pamiątkowa tablica przybliża historię gmachu.
Następnie nastąpiło spotkanie z byłymi więźniami na terenie Miejsca Pamięci Auschwitz I i oddanie hołdu przy Ścianie Śmierci na dziedzińcu Bloku 11.
Dzień przed Narodowym Dniem Pamięci odbyły się uroczystości w Tarnowie przy Pomniku Pamięci I Transportu Więźniów do KL Auschwitz. Zorganizowano też sesję edukacyjną dla uczniów tarnowskich szkół. Natomiast już 14 czerwca złożono kwiaty pod Obeliskiem Pamięci I Transportu Więźniów do KL Auschwitz na tarnowskim dworcu głównym.