polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Stworzenie pierwszej części parku Pokoju kosztowało samorząd 7,5 mln zł. Druga część także będzie wymagać sporych pieniędzy. Fot. Jola Wodniak
Samorząd w czerwcu zaproponował oświęcimianom udział w ankiecie, w której mogli wypowiedzieć się na temat zaproponowanych przez miasto rozwiązań, ale też zgłaszać własne sugestie i pomysły. W połowie lipca liczba wypełnionych ankiet i propozycji wynosiła prawie półtora tysiąca. Mieszkańcy przekazali je magistratowi zarówno w formie elektronicznej, jak i papierowej. Większość osób zaangażowanych w plany powiększenia parku Pokoju liczy sobie od 20 do 59 lat.
„Tężnia solankowa, ogród botaniczny, park wodny czy wybieg dla psów. Sieć ścieżek dla pieszych, biegaczy i rowerzystów, ale także zachowanie znacznej części zieleni. Tak widzą zagospodarowanie drugiej części parku Pokoju mieszkańcy Oświęcimia, którzy wzięli udział w ankiecie przygotowanej przez urząd miasta. Respondentom podoba się też pierwsza część parku Pokoju oddana do użytku w ubiegłym” – relacjonuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowa oświęcimskiego magistratu.
Ankieta odnosiła się do oceny pierwszej części parku Pokoju i urządzenia drugiej, która zamknie się w kwadracie ograniczonym aleją Tysiąclecia i ulicami Szustera, Olszewskiego i Mieszka I.
„Dziękuję mieszkańcom za poświęcony czas i udział w ankiecie. Za podzielenie się swoimi pomysłami i kreatywnymi propozycjami. Przeszło 90 procent ankietowanych opowiada się za realizacją drugiej części parku. Widać więc, że to oczekiwanie jest duże. Otwarta pozostaje kwestia, jak zagospodarować ten teren, bowiem większość ankietowanych chce, aby ta część miała ofertę dla dorosłych. Trzeba też będzie rozstrzygnąć, jak pogodzić zachowanie jak największej ilości zieleni z funkcjonalnością tego miejsca i wprowadzeniem nowych urządzeń czy ścieżek” – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.
Dodaje, że ma w tym pomóc program funkcjonalno-użytkowy. Urząd Miasta Oświęcimia zamierza ogłosić przetarg na jego opracowanie w niedługiej przyszłości.
„Ten projekt powinien połączyć wymogi techniczne, uwarunkowania środowiskowe i ekonomiczne. Projektanci wskażą, które propozycje zawarte w ankiecie będą mogły być uwzględnione w taki sposób, aby nie naruszać równowagi ekologicznej. Pokażą koszty i zakres niezbędnych prac”- tłumaczy Janusz Chwierut.
Stworzenie pierwszej części parku Pokoju kosztowało samorząd 7,5 mln zł. 4,3 mln pochodziło z funduszy Unii Europejskiej. 3,2 mln magistrat wyłożył z budżetu miasta. Także realizacja planowanej inwestycji, drugiej części parku Pokoju, będzie wymagać sporych pieniędzy.
„Liczymy na środki zewnętrzne. W następnych latach, gdy pojawią się fundusze europejskie będziemy chcieli aplikować o pieniądze na realizację tego projektu. Poszerzenie parku, jak widać jest mocno postulowane. Wierzę, że nowa część będzie równie atrakcyjnie urządzona, jak ta, z której korzystamy już od roku” – kończy gospodarz miasta.