Twórzmy wspólnie ogrody w wyłącznie kolorowych barwach – FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty,Meteo  |   12 kwietnia 2019 10:37
Udostępnij

Oświęcimski Ogród Społeczny coraz bliżej. W środę w Cafe Bergson miłośnicy ogródków radzili, co będzie w nim rosło. Już wiemy, że będzie bardzo kolorowo.

W założeniu ma to być najpiękniejszy ogródek w Oświęcimiu, bo tworzony z sercem i pasją wielu ludzi. Na organizacyjnym spotkaniu uczestnicy podzielili obowiązki i ustalili, co będzie rosło w pierwszym takim miejscu w grodzie nad Sołą.

Co to jest ogród społeczny?

Polskie miasta cierpią z powodu zanieczyszczeń powietrza. Kotlina oświęcimska niestety jest na szczycie czarnej listy. Angażując się jako mieszkańcy w ogrodnictwo, wspieramy zrównoważony rozwój, ponieważ rośliny pozytywnie wpływają na jakość powietrza i redukują zanieczyszczenia.

Mieszkańcom innych krajów Europy inicjatywa przypadła do gustu, a ogrody społeczne w Niemczech, Hiszpanii, Holandii czy Anglii wyrastają, jak grzyby po deszczu. W Polsce też już coś się zaczyna dziać w tej mierze. Na razie przoduje Warszawa, ale mieszkańcy innych miast, w tym Oświęcimia, też zaczynają się organizować.

Pierwsze takie miejsce w Oświęcimiu

„Temat ogrodów społecznych pojawiał się w naszych rozmowach już jakiś czas temu. Kiedy więc Cafe Bergson zaproponowało nam stworzenie go wspólnymi siłami, decyzja była natychmiastowa – wchodzimy w to. Osobiście podchodzę do tego pomysłu bardzo optymistycznie. Mocno wierzę w moc i zaangażowanie mieszkańców” – mówi Faktom Oświęcim Katarzyna Heród z Fundacji Miasto Oświęcim, której znakiem rozpoznawczym są różowe flamingi.

Co mogłoby się pojawić w takim podręcznikowym ogrodzie społecznym? Padały różne propozycje. Przeważały zioła, truskawki, poziomki, groszek pachnący, pomidorki koktajlowe, ogórki, czy cukinia. Mają też być słoneczniki i maciejka.

Integracja i zaangażowanie

Katarzyna Heród i Dorota Zwolak z Fundacji Miasto Pracownia twierdzą, że może to być doskonała okazja do integracji mieszkańców i wspólnych działań na rzecz małej ojczyzny. W swoich oczach widzą ten ogród wyłącznie w kolorowych barwach. Wyobrażają sobie, jak mieszkańcy zrywają sobie bazylie do sałatki i pomidorka do bergsonowskiego bajgla.

„Jesteśmy pewne, że liczba osób zaangażowanych w projekt będzie się powiększać. Mieszkańcy niejednokrotnie udowodnili, że potrafią wejść w działanie, mimo początkowej nieśmiałości. Mamy ogromną nadzieję, że ten pierwszy ogród będzie dopiero początkiem, a później powstaną kolejne na oświęcimskich osiedlach. Planujemy dużo ciekawych działań wokół samego ogrodu więc z pewnością mieszkańcy przekonają się do tego pomysłu” – mówią najbardziej znane Flamingi w Małopolsce.

Sadzenie 24 kwietnia

Organizatorzy, czyli Fundacja Miasto Pracownia i Cafe Bergson, zapraszają do pierwszych prac ogrodniczych w środę 24 kwietnia około godziny 17. Kopanie w ziemi, sadzenie i podlewanie roślin oraz inne prace w pobliżu Cafe Bergson odbędą się, jeśli pogoda będzie sprzyjająca. W eFO poinformujemy o tym na pewno.

„Zapraszamy do pomocy, można przynieść swoje nasiona, sadzonki. W maju planujemy warsztaty dla dzieci związane z tematyką ogrodu społecznego, a w sierpniu imprezę na wzór „Miasto Pracownia od kuchni”, czyli kuchnię społeczną z wykorzystaniem plonów” – takie mają plany organizatorzy.

 

 

Zobacz również:

Zabierz sadzonki, nasiona i dobry nastrój – FOTO

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .