Trudne pytania o wojnę i wartości. Spotkanie z Konstantym Gebertem

Jola Wodniak  |   Fakty  |   10 lutego 2025 13:59
Udostępnij

Konstanty Gebert podejmuje trudne tematy współczesności. Opowie o sytuacji w Izraelu, Hamasie i globalnych konsekwencjach konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Kolejne spotkanie w cyklu „Dom jutra. Rozmowy na trudne czasy” zapowiada się jako debata pełna kluczowych pytań o wartości, etykę i politykę międzynarodową. Tym razem gościem wydarzenia w Międzynarodowym Domu Spotkań Młodzieży (MDSM) w Oświęcimiu będzie Konstanty Julian Gebert, ps. „Dawid Warszawski”, znany dziennikarz, tłumacz i autor nagradzanych książek.

16 miesięcy po ataku terrorystycznym na Izrael sytuacja geopolityczna wygląda zupełnie inaczej. Trwa dyskusja na temat dalszych działań wobec Hamasu i interwencji militarnej w Strefie Gazy. 

Jedni wciąż opowiadają się za całkowitym zniszczeniem organizacji terrorystycznej, inni krytykują rząd Izraela za liczne ofiary cywilne. Każda ze stron odwołuje się do wartości cywilizacyjnych i etyki, ale czy da się jednoznacznie rozstrzygnąć, kto ma rację?

Konstanty Julian Gebert 

To polski psycholog żydowskiego pochodzenia, tłumacz, dziennikarz i nauczyciel akademicki. W latach 1989–2022 był publicystą Gazety Wyborczej, a od 2023 roku publikuje w Kulturze Liberalnej. Jest laureatem Nagrody im. Marcina Króla za najlepszą książkę w dziedzinie historii idei i myśli społecznej w 2022 roku oraz Nagrody im. Jana Długosza wręczanej podczas Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie. Obie nagrody otrzymał za książkę Ostateczne rozwiązania. Ludobójcy i ich dzieło. Od 2023 roku prowadzi autorski podcast Ziemia zbyt obiecana.

Podczas spotkania Konstanty Gebert odniesie się do kilku kluczowych zagadnień:

„Czy powinniśmy na nowo przemyśleć definicje takich pojęć jak antysemityzm, ludobójstwo czy rasizm? Jak zmieniająca się sytuacja geopolityczna wpływa na nasz system wartości? Czy Benjamin Netanjahu, wspierany przez Donalda Trumpa, słusznie twierdzi, że niektóre organy ONZ mają antysemicki charakter?” – zapowiadają organizatorzy cyklu.

Wśród tematów pojawi się również kwestia międzynarodowego nakazu aresztowania premiera Izraela i jego wpływu na stosunki światowych mocarstw.

„Jak powinien na to zareagować Zachód? Co w tej sprawie mogą zrobić europejskie państwa?” – to pytania, które padną podczas spotkania.

Wydarzenie rozpocznie się we wtorek 18 lutego o godz. 19 w MDSM.

 

Najnowsze realizacje wideo