polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Dzienny Dom Pomocy w Oświęcimiu koordynuje działania Centrum Pomocy dla Osób Potrzebujących. Fot. Paweł Wodniak
Oba pomysły to lokalna odpowiedź na obecną sytuację epidemiologiczną w kraju. Starsze osoby są najbardziej narażone na zakażenie koronawirusem.
„Wirus jest szczególnie groźny dla osób starszych czy posiadających inne schorzenia przewlekłe. Dlatego seniorzy powinni zostać w domu. Nie da się jednak funkcjonować bez jedzenia czy leków. Chcemy im pomóc w zrobieniu zakupów czy dowozie lekarstw z apteki” – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia.
Koordynatorem Centrum Pomocy dla Osób Potrzebujących jest Dzienny Dom Pomocy w Oświęcimiu, który przyjmuje zgłoszenia telefoniczne od poniedziałku do piątku w godzinach od 7 do 15 pod numerami telefonów 33 841 17 80, 33 841 17 81 lub 783 434 107.
Agata Lorek, dyrektor DDP zachęca też osoby prywatne, instytucje, organizacje pozarządowe i firmy do współpracy w kwestii pomocy seniorom.
Przypominamy też, że Środowiskowy Dom Samopomocy udziela telefonicznie wsparcia terapeutycznego swoim podopiecznym. Podobnie jak Dzienny Dom Pomocy, który świadczy usługi opiekuńcze w domu pacjenta.
„Dzisiaj ruszył projekt Telerozmowy. Pracownicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Oświęcimiu zachęcają osoby starsze i samotne, którym brakuje kontaktu z bliskimi, a chciałyby porozmawiać o różnych sprawach czy podzielić się swoimi odczuciami odnośnie aktualnej sytuacji do kontaktu telefonicznego” – informuje Katarzyna Kwiecień, rzecznik prasowa oświęcimskiego magistratu.
Specjaliści różnych dziedzin z ŚDP służą seniorom swoją uwagą, dobrym słowem i fachową wiedzą od poniedziałku do piątku w godz. 10 do 15 pod numerami 33 842 45 35, 608 648 081 i 509 471 649
„Z kolei Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Oświęcimiu wypłaca podopiecznym należne świadczenia. Beata Baka, dyrektor MOPS, zachęca osoby korzystające ze wsparcia socjalnego do zakładania kont, co pozwoli uniknąć bezpośrednich kontaktów i przeprowadzić bezgotówkową transakcję. W tym szczególnym czasie zastosowanie takich mechanizmów może ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa” – tłumaczy Katarzyna Kwiecień.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.
Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii.
– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem – 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu – 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu