Sygnał ma 60 lat

Paweł Wodniak  |   Fakty,Fakty mocno sportowe  |   21 lipca 2015 13:10
Udostępnij

W tym roku Ludowy Klub Sportowy Sygnał Włosienica świętuje 60. rocznicę powstania. Sportowcy, działacze i zwykli mieszkańcy uczestniczyli w imprezie urodzinowej na miejscowym boisku.

– Początki klubu sięgają 1955 roku. Inicjatorem założenia ówczesnego Ludowego Zespołu Sportowego był nieżyjący już Józef Żyła. Pierwsze boisko we wsi powstało w lesie, na gruntach gromadzkich, tak zwanej plenii. Z początku miejscowi piłkarze rywalizowali z sąsiadami zza miedzy, potem zdarzały się także dalsze eskapady do Gromca, Kwaczały czy nawet Alwerni – przypomina Rafał Lorek, redaktor naczelny miesięcznika „Oświęcimska Gmina”.

Po lepszych i gorszych latach reaktywacją klubu zajął się w latach 1967-1968 Antoni Kiławiec. Wtedy też powstała nazwa Sygnał, a drużyna piłkarska znalazła się w podokręgu oświęcimskim. Prężnie zaczęła też działać sekcja szachowa.

Od 19 lat Sygnał Włosienica funkcjonuje jako Ludowy Klub Sportowy. Uczestniczy w rozgrywkach piłki nożnej w podokręgu Oświęcim, w kategorii seniorów – drużyn młodzieżowych.

Seniorzy w sezonie 2001/2002 awansowali do klasy A i grali na tym szczeblu do sezonu 2008/2009. Obecnie rywalizują w klasie B. Drużyny młodzieżowe rywalizują w lidze orlików i młodzików. Klub prowadzi także z najmłodszymi sportowcami – żakami i grupą bambini.

Z okazji jubileuszu złote odznaki LZS otrzymali Mirosław Mondry i Sylwester Patrzyk, a srebrne: Przemysław Szpiegla, Rafał Jarosz, Michał Mędrysa, Michał Oczkowski i Robert Pacyga.

– Trudno wyobrazić sobie nasze codzienne życie bez zorganizowanego fizycznego wysiłku. Miliony ludzi na świecie uprawiają sport dla zdrowia, kondycji fizycznej, oraz po to, aby odczuć poczucie wspólnoty i współzawodnictwa z innymi. Szczególnie jest to widoczne w małych jednostkach samorządowych, takich jak sołectwo – mówił podczas urodzin Sygnału Albert Bartosz, wójt gminy Oświęcim.

– Nie ulega wątpliwości, że uprawiając sport wdrażamy wiele wartości: tolerancję, ducha działania zespołowego, poczucie sprawiedliwości, siłę charakteru. Dlatego właśnie sport stanowi niezastąpione narzędzie wychowawcze – stwierdził zdecydowanie włodarz gminy.

Podczas jubileuszu zorganizowano turniej piłkarski, w którym uczestniczyli Nadwiślan Góra, grający w II lidze, Przeciszovia Przeciszów, LKS Poręba Wielka i LKS Sygnał Włosienica. Wygrał faworyt, którym był drugoligowy zespół. W przerwach między spotkaniami w mini turnieju sprawdzali się najmłodsi piłkarze.