Święto Książki Dziecięcej w Oświęcimiu

Jola Wodniak  |   Edukacja,Fakty  |   16 października 2018 18:40
Udostępnij

Święto Książki Dziecięcej  w Galerii Książki w Oświęcimiu rozpocznie się 17 października i potrwa trzy dni. To wielkie wydarzenie czytelnicze.

Święto Książki Dziecięcej odbędzie się w ramach jubileuszowej, 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego. Wśród zaproszonych pisarzy pojawią się Justyna Bednarek, Adam Wajrak, Renata Piątkowska, Marta Kurczewska, Justyna Bednarek, Daniel de Latour i Katarzyna Ryrych.

Święto Książki Dziecięcej – harmonogram
Środa, 17 października

godz. 8.30 – spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską – AULA
godz. 9.00 – Koziołkowa pocztówka – zajęcia dla przedszkolaków KLASOPRACOWNIA I PIĘTRO
godz. 10.00 – warsztaty z ilustratorem  Martą Kurczewską – zajęcia dla przedszkolaków INFORMATRORIUM
godz. 10.00 – warsztaty komputerowe – Dalsze przygody Szatana z siódmej klasy w e-komiksie – klasy IV-VI CZYTELNIA KOMPUTEROWA
godz. 11.00 – spotkanie autorskie z Renatą Piątkowską – klasy IV-VI AULA
godz. 12.00 – warsztaty z ilustratorem Martą Kurczewską – zajęcia dla przedszkolaków INFORMATORIUM

Czwartek, 18 października

godz. 11.00 – gala wręczenia 25. Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego
godz. 12.30 – spotkania autorskie z Justyną Bednarek
godz. 12.30 – spotkania autorskie z Adamem Wajrakiem
godz. 16.00 – sesja: „Przeszłość – teraźniejszość -perspektywy Ogólnopolskiej Nagrody Literackiej im. Kornela Makuszyńskiego”.

Piątek, 19 października

godz. 9.00 – Koziołkowa pocztówka – zajęcia dla przedszkolaków – KLASOPRACOWNIA I PIĘTRO
godz. 9.00 – warsztaty z ilustratorem Danielem de Latour – klasy I-III INFORMATORIUM
godz. 9.30 – spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych – klasy IV-VI AULA
godz. 10.00 – warsztaty komputerowe – Dalsze przygody Szatana z siódmej klasy w e-komiksie – klasy IV-VI. CZYTELNIA KOMPUTEROWA
godz. 11.00 – warsztaty z ilustratorem Danielem de Latour – klasy I-III INFORMATORIUM
godz. 11.30 –  spotkanie autorskie z Katarzyną Ryrych – klasy IV-VI AULA

Renata Piątkowska

Ukończyła socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Jej książka Wieloryb otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego, Na wszystko jest sposób i Hebanowe serce zostały nagrodzone w II i IV konkursie im. Astrid Lindgren, a Wszystkie moje mamy  zdobyła I nagrodę w konkursie Przecinek i Kropka.  Trzy z jej książek zostały wpisane na Złotą Listę Fundacji ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom. Za całokształt twórczości pisarka otrzymała Nagrodę im. Marii Weryho-Radziwiłłowicz, a w marcu 2016 dołączyła do grona Kawalerów Orderu Uśmiechu. Jest miłośniczką dobrego malarstwa i uwielbia jeździć konno. W 2018 roku została odznaczona Medalami za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka Infantis Dignitatis Defensori i Ludziom Czyniącym Dobro. (informacja ze strony wydawnictwa Literatura).

Spotkanie poświęcone będzie książce: Wszystkie moje mamy, czyli śladami Ireny Sendler, która zdobyła pierwsze miejsca w konkursach: Przecinek i Kropka oraz Festiwal Literatury Dziecięcej i
Młodzieżowej, wpisana została także, na Złotą Listę. Celem spotkania jest zapoznanie dzieci z postacią Ireny Sendler.ROK 2018 został ogłoszony ROKIEM IRENY SENDLER.

Koziołkowa pocztówka – zapraszamy do wspólne zabawy w pocztę. Zanikający, choć piękny zwyczaj przesyłania pocztówek skłonił nas do przygotowania zajęć podczas których dzieci będą mogły dowiedzieć się, co to jest kartka pocztowa, dlaczego i gdzie warto ją wysłać. Ozdobione przez nich pocztówki zostaną wysłane do szkół imienia Kornela Makuszyńskiego w całej Polsce.

Marta Kurczewska

Rysuje od bardzo dawna, a pierwszą wystawę jej prac zorganizował tata… dla mamy. I choć wernisaż był wielkim wydarzeniem w rodzinie, to już murale młodej artystki wywołały w najbliższych krewnych mieszane uczucia. Obecnie ilustratorka nie musi jednak malować po ścianach: jest dumną właścicielką ogromnego stołu do pracy, na którym można do woli mazać, bazgrać, chlapać, wydzierać i doklejać. Czasem na tym stole rezyduje jej wąsata muza – czarna kotka zwana pieszczotliwie Panią Prezes. Poza malowaniem Marta Kurczewska ogromnie lubi gotować (a zwłaszcza przyprawiać), jeździć na nartach, taplać się w morzu, najlepiej w Wielkich Falach, i w ogóle leniwie spędzać czas. A jeśli nie odpoczywa, to znaczy, że ciężko pracuje… Dla naszego wydawnictwa zilu¬strowała dotąd Moją pierwszą mitologię Katarzyny Marciniak (2013) oraz Co się zdarzyło w piórniku Izabeli Mikrut (2014). (informacja ze strony wydawnictwa Nasza Księgarnia).

Zajęcia oparte będą na przygodach Tappiego i Chichotka. Zadaniem dzieci będzie zabawa w tworzenie i „zasiedlanie” Szepczącego Lasu. W lesie mogą się znaleźć zarówno postacie z książek jak i wszystkie rośliny i zwierzęta i postacie wymyślone, które zdaniem dzieci w takim lesie powinny być. Każdy z uczestników będzie mógł odnaleźć swoją technikę tworzenia, w której poczuje się dobrze.

Warsztaty komputerowo-komiksowe – Adam – wnuk Adama Cisowskiego z książki Kornela Makuszyńskiego żyje w zupełnie innych czasach niż jego dziadek. Otaczają go korporacje i gry komputerowe. Pewnego dnia te dwa światy się przecinają i młody Adam musi stawić czoła przeciwnikom z wielkiego świata biznesu. To fabuła książki „Szatan i spółka. Szatan i spółka. Dalsze przygody szatana z siódmej klasy”. Podczas zajęć opartych na fragmentach książki przygotowane zostaną komiksy. Do ich stworzenia wykorzystana zostanie bezpłatny program on-line „ToonDoo”. Aplikacja ta posiada bardzo bogatą kolekcję grafiki i funkcji. Tworzenie komiksu polega na wyborze układu, tła, postaci i dodaniu dymków z wypowiedzią. Z pojedynczych kart  można przygotować książeczki, które są gotowe do publikacji na stronie www i portalach społecznościowych. Praca z ToonDoo daje dużo satysfakcji i zapewnia dobrą zabawę.

Justyna Bednarek

Romanistka, dziennikarka i redaktorka. Jako pisarka dla dzieci debiutowała powieścią „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”, która głosami czytelników wygrała konkurs Empiku na Najlepszą Książkę Dziecięcą „Przecinek i Kropka” 2015, a także zdobyła Nagrodę Literacką m.st. Warszawy 2016. Jej kolejne książki również zostały dostrzeżone przez różne gremia jurorskie, a drugi tom przygód Skarpetek stał się bestsellerem. Autorka mieszka na warszawskich Bielanach, w małym domku, którego strzeże rozszczekany rudy kundelek o wdzięcznym imieniu Merda (od merdania). Ma męża fizyka (wspaniałego!) oraz troje dzieci, które niestety rosną za szybko. (informacja ze strony wydawnictwa Bajka).

Bohaterem książki „Pan Kardan i przygoda z vetustasem”, jest wynalazca, który wymyśla rzeczy, jakie nikomu innemu nie przyszły jeszcze do głowy. Jednym z nich jest tytułowy „vetustas”, służący do wywoływania obrazów z przeszłości. To książka o marzeniach, dążeniu do celu orz przykładach pięknej miłości.

Daniel de Latour

Ilustruje książki i czasopisma dla mniejszych i większych, rysuje komiksy. Współpracował m.in. z „Misiem”, „Świerszczykiem”, ilustrował felietony Joanny Sokolińskiej w „Wysokich Obcasach”, rysował smoki, krasnoludki, kosmonautów, żyrafy, tygrysy, pociągi i inne rzeczy. „Wyprawa do kraju księcia Marginała” Henryka Bardijewskiego z jego ilustracjami otrzymała nominację do nagrody Polskiej Sekcji IBBY Książka Roku 2009, a „Atlas świata. Ameryka Południowa” nominowany był do nagrody „Przecinek i Kropka, najlepsza książka dziecięca”. Laureat drugiej nagrody w konkursie na komiks Muzeum Powstania Warszawskiego. Niektóre rzeczy przerysowuje od swoich dzieci. Uczy się grać na skrzypcach od wiejskich muzykantów. W jego rodzinnym domu każdy zbłąkany pająk może liczyć na dobre słowo, ciepły kąt i miskę strawy. Pewnie dlatego większość zatrzymuje się tam na dłużej, a niektóre sprowadzają krewnych. (informacje ze strony wydawnictwa Nasza Księgarnia).

Dwa spotkania z Danielem de Latour poświęcone będą dwóch różnym książkom. Podczas zajęć opartych na książce Michała Rusinka „Księga potworów” prowadzący porozmawia z dziećmi o strachu, baśniach i mitach. W trakcie rozmowy prowadzący będzie rysował różne kształty, które następnie posłużą do przygotowania własnych potworów, ale takich zabawnych do bawienia się. Drugie spotkanie poświęcone będzie przygotowaniu małego, kieszonkowego pop-upu, czyli pokoiku świnek bohaterek książek „Kamienica” Roksany- Jędrzejewskiej-Wróbel.

Katarzyna Ryrych

Ukończyła filologię angielską na UJ, od lat uczy angielskiego, maluje obrazy i pisze książki. Dla dorosłych, młodzieży i drobiazgu-– jak mówi o dzieciach. Dwukrotna laureatka Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren. Jej powieść O Stephenie Hawkingu… otrzymała Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego oraz została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej i międzynarodową listę IBBY Outstanding Books for Young People with Disabilities, Król został wyróżniony w konkursie Książka Roku 2015, a powieść Jasne dni, ciemne dni wyróżniona w konkursie Książka Roku IBBY 2017. Ma dwóch synów, dwa koty i psa. Lubi rowerowe wyprawy, dwuosobowe plenery i truskawki ze śmietaną. I książki, które kupuje nałogowo. (informacja ze strony Wydawnictwa Literatura).

Spotkanie poświęcone będzie najnowszej książce pt. „Apoteker” opowiadającej o Tadeuszu Pankiewiczu. Był krakowskim aptekarzem, który po utworzeniu getta w czasie II wojny światowej postanowił dobrowolnie zostać za jego murami.

Codziennie,  godzinach 8-18 zapraszamy na kiermasz książek
Więcej:

Kiermasz książek w miejskiej książnicy

 

Projekt zrealizowany przy finansowym wsparciu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Najnowsze realizacje wideo

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .