polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fot. Gmina Kęty
Kamień spękał, doszło do wielu rozwarstwień, pojawiły się szpecące przebarwienia. Rozległe zniszczenia udało się jednak naprawić za sprawą renowacji, przeprowadzonej w ramach projektu Szlak Sakralny Kęty-Turzovka.
Która wznosi się ponad jedną z najruchliwszych tras, przecinających gminę Kęty, zbudowano na przełomie XIX i XX. Obiekt ma formę trójelementowego postumentu słupkowego, którego głównym akcentem jest krzyż zdobiony płaskorzeźbą Chrystusa.
„Pod ukrzyżowanym Jezusem umieszczono ludzką czaszkę i piszczele, których symbolika odnosi się do klasycznego motywu memento mori(pamiętaj o śmierci, pamiętaj o swojej śmiertelności). Kolejnym charakterystycznym elementem kapliczki jest płaskorzeźba Maryi umieszczona na słupie oraz tablica z inskrypcją” – wyjaśnia Barbara Kuźma-Suazo z wydział rozwoju gminy Kety.
Kolaż dwóch zdjęć przedstawiający odnowiony wizerunek Matki Bożej. Fot. Gmina Kęty
Jej stan sprzed remontu konserwator zabytków ocenił jako bardzo zły, wskazując na rozległe zniszczenia struktury kamienia w obrębie płaskorzeźby Marii, liczne ciemne nawarstwienia, przebarwienia i zanieczyszczenia, pęknięcia i rozwarstwienia kamienia oraz ogólne osłabienie struktury.
„Na szczęście prace remontowe przyniosły znaczną poprawę zarówno stanu ogólnego obiektu, jak i jego estetyki. Ubytki uzupełniono, a niemalże całkowicie zatartą płaskorzeźbę Matki Boskiej zrekonstruowano. Struktura kapliczki została wzmocniona. Oczyszczono zewnętrzne zanieczyszczenia, wyrównano kolor, a finalnie uporządkowano także bezpośrednią okolicę kapliczki, której krasy nie zakrywają już krzewy i wysokie, dzikie trawy” – tłumaczy Barbara Kuźma-Suazo.
Wykonawcą prac, realizowanych pod nadzorem Dyplomowanego Konserwatora Dzieł Sztuki, była firma Konserwacja Zabytków Jakub Olszyński z Przeworska.
Kolaż dwóch zdjęć przedstawiający płaskorzeźbę Matki Bożej na kapliczce. Fot. Gmina Kęty