Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata z ziemi oświęcimskiej – FILM, FOTO

Redakcja eFO  |   Fakty  |   27 listopada 2023 11:27
Udostępnij

Pomagali Żydom podczas drugiej wojny światowej. Nie wszyscy otrzymali tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Łączy ich ziemia oświęcimska.

Muzeum Pamięci Mieszkańców Ziemi Oświęcimskiej (MPMZO) zorganizowało kolejne „Spotkanie z historią”. Podczas wydarzenia „Sprawiedliwi z ziemi oświęcimskiej” obecni poznali sylwetki bohaterskich mieszkańców, którzy za udokumentowaną pomoc Żydom otrzymali medale przyznawane przez Instytut Jad Waszem w Jerozolimie. Usłyszeli też o osobach z naszego terenu, choć pomagały ratować Żydów w trakcie niemieckiej okupacji, ale nie dostąpiły zaszczytu otrzymania odznaczenia i zasadzenia swojegom drzewka w Alei Sprawiedliwych.

„Powód tego spotkania jest wyjątkowy dla nas i dla naszej instytucji. Dzięki decyzji pana Antoniego Wrony, za co bardzo serdecznie dziękuję, medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, którym zostali uhonorowani członkowie jego rodziny, babcia i jej dzieci, trafi na naszą wystawę stałą. Na razie w formie depozytu, ale nie ukrywam, że mamy ogromną nadzieję, że przekonamy właścicieli i ta forma zmieni się na formę stałą przekazania medalu do naszych zbiorów – powiedziała Dorota Mleczko, dyrektor MPMZO.

Marcin Chorązki, główny historyk Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, bedącego współorganizatorem przedsięwzięcia, przedstawił sytuację polskiego społeczeństwa pod okupacją niemiecką ze szczególnym uwzględnieniem położenia ludności żydowskiej. Z kolei od Zbigniewa Mazura, kustosza działu historycznego MPMZO, uczestnicy spotkania dowiedzieli się o pomocy Żydom w czasie wojennej zawieruchy na przykładzie rodziny Matlaków z Przeciszowa i Katarzyny Bydoń z Chełmka.

„O tym, jak została ocalona Noemi Berter i jak po latach została znaleziona jej rodzina w Izraelu mówił Tomasz Wieliczko z Zatora. Opowieść o uratowaniu dwóch niemieckich Żydów przez rodzinę Wronów z Nowej Wsi przedstawił Antoni Wrona. Później przekazał dyrektor Dorocie Mleczko na ekspozycję dyplom i medal Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przyznany Annie Wronie, Eugeniuszowi Wronie (ojciec Antoniego) i Helenie Wronie w 2006 roku” – poinformował Piotr Tarczyński, specjalista ds. promocji muzeum.

„Spotkaniu z historią” przyglądali się i przysłuchiwali się przedstawiciele braci uczniowskiej z Powiatowego Zespołu nr 9 Szkół w Kętach, PZ nr 6 Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Brzeszczach i Wielozawodowego Zespołu Szkół w Zatorze.

Na liście ponad siedmiu tysięcy Polaków uhonorowanych medalem Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata znajduje się 11 mieszkańców ziemi oświęcimskiej: Józef Wrona (otrzymał tytuł w 1990 roku), Józef, Józefa Matlak oraz Ludwika Molenda, z domu Matlak i Magdalena Matlak, siostra Józefa (1995 rok), Maria Piecuch (1995 rok), Anna Wrona, Eugeniusz Wrona, Helena Wrona (2006 rok), Katarzyna Bydoń (2014 rok) i Władysława Wrażeń, po pierwszym mężu Jędrzejak, z domu Ochwat (2018 rok).

Poniżej relacja filmowa i galeria fotograficzna z wydarzenia

 

Spotkanie z historią

Uczestnicy „Spotkania z historią”. Fot. MPMZO

Spotkanie z historią

Prelekcja dr. Marcina Chorązkiego. Fot. MPMZO

Spotkanie z historią

Wystąpienie Zbigniewa Mazura, kustosza z MPMZO. Fot. MPMZO

Spotkanie z historią

Wystąpienie Tomasza Wieliczko. Fot. MPMZO

Spotkanie z historią

Wystąpienie Antoniego Wrony. Fot. MPMZO

Spotkanie z historią

Przekazanie przez Antoniego Wronę dyrektor Dorocie Mleczko medalu i dyplomu Sprawiedliwych na wystawę stałą. Fot. MPMZO

Spotkanie z historią

W muzeum można oglądać medal i dyplom Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata przyznany w 2006 roku Annie Wronie, Eugeniuszowi Wronie i Helenie Wronie. Fot. MPMZO

Najnowsze realizacje wideo