polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Fot. Bartosz Bartyzel
Spotkanie było możliwością do zapoznania się z przebiegiem prac konserwatorskich na terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau, które są finansowane z pieniędzy fundacji. Podczas posiedzenia członkowie komitetu zapoznali się także ze sprawozdaniem z działalności merytorycznej fundacji, a także sprawozdaniem finansowym oraz audytem za 2016 rok.
„Działalność fundacji jest również co roku dokładnie badana przez niezależnego audytora, który już po raz ósmy z rzędu wydał opinię bez zastrzeżeń”- powiedział Maciej Antosik, wiceprezes i dyrektor finansowy fundacji, prezentując rozwój i sposób działania funduszu.
Deklaracje finansowe wynoszą obecnie około 112 miliony złotych z planowanych 120 milionów euro, natomiast na kontach Kapitału Wieczystego Fundacji znajdują się już ponad 104 miliony euro.
„To nie przypadek, że postanowiliśmy siódme posiedzenie odbyć tu, w Oświęcimiu, abyśmy mogli zobaczyć Miejsce Pamięci i prace konserwatorskie, które tu się toczą” – podkreślił Marek Zając, przewodniczący Rady Fundacji Auschwitz-Birkenau.
Fundację wspiera 37 państw, kolejnym krajem – darczyńcą będzie Grecja. Trwają także rozmowy z kilkoma innymi krajami, a w ubiegłym roku swój wkład do Kapitału Wieczystego podwyższyła Irlandia.
„Niedługo rozpoczniemy konserwację czterech kolejnych murowanych baraków w Birkenau. Będą to obiekty zupełnie różnego typu: kuchnia, sauna, latryny i kolejny barak więźniarski. W ten sposób rozpoznamy niemal wszystkie typy historycznych murowanych budynków, które będziemy w przyszłości zabezpieczać” – powiedział Piotr M. A. Cywiński. – „Liczba państw, ale też biogramy darczyńców indywidualnych, którzy angażują się w misję fundacji, same w sobie odgrywają bardzo ważną rolę i są ważnym sygnałem dla światowej wspólnoty”.