polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W drogówce pełni służbę tylko jedna policjantka. Fot. Policja
W Komendzie Powiatowej Policji w Oświęcimiu i podległych jej komisariatach w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze służbę pełni 20 policjantek. Jako pracownice cywilne zatrudnionych jest kolejne 37 pań.
Sprawdzają się w służbie kryminalnej, prewencyjnej, ruchu drogowym i logistyce. Prezentują duży profesjonalizm i zaangażowanie. Są odważne, opanowane i pewne siebie. Odnoszą sukcesy w pracy zawodowej, którą doskonale łączą z rolą troskliwej mamy i kochającej żony.
W ostatnich dniach kobieta dołączyła do ścisłego kierownictwa policji. Podinspektor Urszula Martyniuk została wicekomendantką powiatową. Pierwszą w tej jednostce.
Oficer prasowy współpracujący z Faktami Oświęcim to także przedstawicielka płci pięknej. Aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka jest bez wątpienia profesjonalistką w swoim fachu. Zawsze „pod telefonem”, niezależnie od pory dnia. W piątek, świątek i niedzielę.
Poza zdarzeniami kryminalnymi i drogowymi, z wielu policyjnych interwencji potrafi wyszukać te najciekawsze, które opisane później w Faktach Oświęcim mają „smaczek”. Małgorzata Jurecka jest jedną z najlepszych rzeczniczek prasowych, z którymi współpracujemy w eFO. Charakteryzuje ją m.in. szybkość działania, co w przypadku tzw. w mediach wydarzeniówki jest niezwykle istotne.
W wydziale kryminalnym pracują trzy policjantki. Zajmują się niezwykle trudnymi sprawami rodzinnymi. W przypadku przemocy domowej działają na rzecz poszkodowanych. Często doprowadzają do tego, że sprawca trafia do aresztu lub otrzymuje zakaz zbliżania się do tych, których krzywdził. To one zajmują się także przestępstwami o podłożu seksualnym.
Sześć policjantek pełni służbę w wydziale prewencji. Trzy z nich wraz z kolegami jeździ na patrole i interweniuje przy codziennie zgłaszanych na numer 997 zdarzeniach.
Druga połowa pracuje w zespole do spraw wykroczeń, zespole do spraw nieletnich i patologii – jest także instruktorką strzelectwa – i w zespole organizacji służby. Ta ostatnia pełni również funkcje policyjnej negocjatorki.
Najuboższa w płeć piękną jest oświęcimska drogówka. W białej czapce na patrole wyjeżdża tylko jedna kobieta.
Komisariaty Policji w Chełmku i Zatorze są całkowicie zmaskulinizowane. Inaczej jest w Brzeszczach i Zatorze.
„W pierwszym służbę pełnią trzy policjantki. Jedna zajmuje się wykroczeniami, druga jest dzielnicową, a trzecia funkcjonariuszką pionu kryminalnego. Z kolei w Kętach mamy pięć policjantek. Dwie w wykroczeniach i po jednej w zespole kryminalnym oraz w ogniwie patrolowo interwencyjnym. Kobietą jest także oficer dyżurna” – mówi wspomniana już Małgorzata Jurecka.
Cywilnych pracownic policji jest w sumie 37. Zajmują się obsługą sekretariatów, kadr, kwestiami bezpieczeństwa i higieny pracy, statystykami, ochroną informacji niejawnych, informatyką, zaopatrzeniem i finansami.
„Bez ich pracy właściwe funkcjonowanie komendy i komisariatów nie byłoby możliwe” – zapewnia aspirant sztabowy Małgorzata Jurecka.
Urszula Martyniuk wicekomendantem policji
Technik weterynarii