polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Zdjęcia z Zatora. Fot. Czytelnik
Wpływ koronawirusa widać także w sklepach. Najpierw zniknęły maski ochronne, potem żele antybakteryjne i środki do dezynfekcji, teraz nasi czytelnicy pokazują puste półki po papierze toaletowym.
Brzmi zabawnie? Być może. Ale tym, którzy szukają tego produktu w supermarketach, do śmiechu wcale nie jest.
„Dziś nie ma powodów do tego, aby się troszczyć o produkty suche, o jakiekolwiek produkty żywnościowe. Tych w Polsce na pewno nie zabraknie” – powiedziała minister rozwoju.
Odniosła się do sytuacji w kilku miastach, w których klienci masowo wykupywali żywność i środki czystości w obawie przed rozprzestrzeniającym się koronawirusem.
Zdjęcie z Zatora. Fot. Czytelnik
Emilewicz dodała, że gdyby pojawiło się większe zapotrzebowanie, producenci są gotowi produkować więcej, ponieważ moce zakładów są wykorzystane w 80 procentach.
„Jednocześnie przypominam, że z roku na rok notujemy coraz większą liczbę marnowanej przez nas żywności” – zaznaczyła minister.
Emilewicz zdementowała pogłoski, że rząd zamknie sklepy lub odetnie miasta kordonem sanitarnym.
„Stosujemy się do rozporządzeń i zgodnie z nimi zamknięte w pierwszej kolejności zostało kino planet Cinema. Jeżeli zapadnie decyzja, aby zamknąć galerie handlowe, również się temu podporządkujemy. Wdrożyliśmy dezynfekcje elementów wyposażenia centrum typu poręcze, ławki, klamki, windy oraz wywiesiliśmy dodatkowe informacje, jakich zasad bezpieczeństwa przestrzegać w czasie trwania epidemii” – powiedziała Faktom Oświęcim Katarzyna Zegar, dyrektorka galerii.
„Pracujemy na pełnych obrotach, by codziennie dostarczać do sklepów towar, którego potrzebują nasi klienci. Nasze Centra Dystrybucyjne działają przez całą dobę, a dzięki wypracowanym przez lata procedurom jesteśmy przygotowani na wiele scenariuszy. Skuteczność i punktualność dostaw to nie tylko zobowiązanie wobec klientów, ale i nasz punkt honoru” – powiedział Wojciech Józefowski, dyrektor działu logistyki w sieci Biedronka.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.
Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii.
– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem – 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu – 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu
Więcej informacji na temat koronawirusa można uzyskać pod hashtagiem:
Akcja lekarzy: #zostańwdomu