polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Fot. materiały prywatne
„Skradzione zostały monety, przedstawione na zdjęciach, biżuteria złota (jedna na zdjęciu), pierścionki, kolczyki, łańcuszki, kolie, pieniądze złotówki oraz euro. Złodziej wyniósł pancerny sejf” – informuje Fakty Oświęcim wnuczka oszukanej seniorki.
Wczoraj 20 marca, przed południem do 82-letniej mieszkanki Oświęcimia, na telefon stacjonarny zadzwoniła kobieta podająca się za jej wnuczkę.
Oszustka roztrzęsionym głosem przekazała, że miała wypadek drogowy. Śmiertelnie potrąciła pieszą i teraz grozi jej więzienie. Następnie oświadczyła, że przekazuje telefon policjantce.
„Ta z kolei poinformowała seniorkę, że wnuczka jest zatrzymana, lecz może uniknąć więzienia, gdy ona wpłaci 100 tysięcy złotych kaucji. Zgodnie z poleceniami oszustów seniorka spakowała pieniądze, złotą biżuterię oraz monety kolekcjonerskie” – informuje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji (KPP) w Oświęcimiu.
Po kilkunastu minutach do mieszkania przyszedł mężczyzna, który przejął pakunek, po czym pospiesznie opuścił mieszkanie.
„Może ktoś ma monitoring w okolicy bloku przy ulicy Budowlanych i widział mężczyznę niosącego sejf, możliwe, że zawinięty w zielony ręcznik? Prosimy o kontakt z policją lub numerem 112″ – apeluje wnuczka poszkodowanej.
W przypadku telefonicznej prośby o pilne przekazanie pieniędzy, bo ktoś bliski miał wypadek, należy mieć pewność, że to jest oszustwo. Wtedy trzeba się natychmiast rozłączyć i skontaktować z tym krewnym. W przypadki braku takiej możliwości należy skontaktować się z innymi członkami rodziny lub policją.
Należy pamiętać, aby nie podawać informacji o posiadanych oszczędnościach, ani żadnych danych osobowych. Nie należy przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania czy domu. We wszystkich podejrzanych sytuacjach, należy niezwłocznie dzwonić pod numer najbliższej jednostki Policji lub pod numer alarmowy 112.
Apelujemy do wszystkich mieszkańców o przekazanie tego kolejnego ostrzeżenia seniorom ze swoich rodzin oraz sąsiedztwa. Osobami szczególnie zagrożonymi tego typu przestępstwami są osoby, które od wielu lat posiadają telefony stacjonarne. Oszuści kontaktują się z nimi wykorzystując stare książki telefoniczne, w których widniały dokładne dane abonentów: imię, nazwisko oraz adres. Nie zapomnijmy ostrzec naszych bliskich. Z pewnością wiedza na temat sposobów działania oszustów pomoże uniknąć im stania się ofiarą przestępstwa.
Im więcej osób świadomych, tym mniej znajdzie się w gronie poszkodowanych.