Ruch oporu w KL Auschwitz. Muzeum wypożycza wystawę

Paweł Wodniak  |   Edukacja,Fakty  |   9 listopada 2021 15:42
Udostępnij

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau przygotowało nową wystawę objazdową „Ruch oporu w KL Auschwitz”. Ekspozycję można wypożyczyć.

Wystawa opowiada ona o genezie, strukturze i najważniejszych postaciach konspiracji w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady Auschwitz.

„Ekspozycja skupia się na opisie działań podejmowanych od początku istnienia obozu przez polskich więźniów, zarówno wojskowych, jak i cywilnych. Mowa między innymi o Związku Organizacji Wojskowej utworzonym przez rotmistrza Witolda Pileckiego oraz o innych polskich komórkach konspiracyjnych, które tworzyli reprezentanci różnych środowisk politycznych” – informuje Łukasz Lipiński z biura prasowego muzeum.

Objazdowa wystawa przybliża też rozwój ruchu oporu tworzonego przez więźniów z innych krajów. Odrębne struktury powstały wśród m.in. sowieckich jeńców wojennych, Czechów czy Francuzów. Można na niej obejrzeć również najważniejsze dokumenty przekazane poza KL Auschwitz przez ruch oporu.

„Pokazuje także miejsca związane z działalnością konspiracyjną, opowiada o różnych próbach poprawy losów więźniów, a także o ucieczkach i buntach. Odrębną część poświęcono historii przyobozowego ruchu oporu i akcji niesienia pomocy więźniom Auschwitz” – dodaje Lipiński.

Wystawę, która ma postać wydrukowanych na tkaninie plansz prezentowanych na lekkich, łatwych w montażu stelażach, muzeum Auschwitz wypożycza nieodpłatnie. Wypożyczający musi jednak zapewnić transport całości do miejsca przeznaczenia i z powrotem.

Ekspozycja liczy 22 plansze w wersji podstawowej i 28 w wariancie poszerzonym. Jest przygotowana w języku polskim i przetłumaczona na rosyjski.

„Istnieje możliwość przygotowania wystawy w innych językach, w zależności od potrzeb strony zainteresowanej. Czas przygotowania ekspozycji w wybranym języku wynosi około trzy miesiące” – tłumaczy Łukasz Lipiński.

Chętni do wypożyczenia wystawy mogą się kontaktować z muzeum pisząc na adres exhibitions@auschwitz.org

 

Najnowsze realizacje wideo