polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Idea tego wyjątkowego tygodnia związana jest z Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw, który przypada na dzień 22 lutego, i ma na celu zwrócenie uwagi na potrzeby oraz prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Do oświęcimskiej komendy policji oraz komisariatów policji w Brzeszczach, Chełmku, Kętach i Zatorze, osoby pokrzywdzone przestępstwem o informacje mogą się zwrócić każdego dnia. Osoby chcące zasięgnąć porady mogą kontaktować się z policjantami osobiście przychodząc do wybranej jednostki policji lub też bezpośrednio ze swoim dzielnicowym.
„Przypominamy również, że osoby pokrzywdzone przestępstwem w celu uzyskania wsparcia i pomocy przez cały rok mogą kontaktować się z instytucjami, które udzielają różnego rodzaju wsparcia oraz pomocy finansowej Funduszu Sprawiedliwości – Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej” – informuje aspirant sztabowa Małgorzata Jurecka, oficer prasowa Komendy Powiatowej Policji w Oświęcimiu.
W ramach Funduszu Sprawiedliwości osoba pokrzywdzona przestępstwem może uzyskać: – pomoc prawną, – wsparcie psychologiczne, – wsparcie tłumacza i tłumacza języka migowego, – pomoc materialną, – pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych, rehabilitacji oraz związanych z edukacją i aktywizacją zawodową, – pomoc w sfinansowaniu przejściowych problemów związanych ze zobowiązaniami czynszowymi.
Lista organizacji udzielających różnego rodzaju wsparcia oraz pomocy dostępna jest pod adresem funduszsprawiedliwosci.gov.pl