polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Wydarzenie miało miejsce na terenie szpitala powiatowego i zgromadziło szerokie grono uczestników.
W pikniku wzięli udział podopieczni różnych placówek oraz członkowie stowarzyszeń i fundacji specjalizujących się w wsparciu osób z zaburzeniami psychicznymi. Nie zabrakło również personelu medycznego oraz zaangażowanych wolontariuszy. Wśród obecnych byli także przedstawiciele lokalnych władz samorządowych.
Gości powitała Aneta Kóska, kierownik centrum, lekarz specjalista psychiatrii. Głos zabrał także Edward Piechulek, dyrektor Szpitala Powiatowego w Oęwięcimiu.
Szpital rozpoczął realizację Programu Pilotażowego w Psychiatrii od 1 października 2022 roku. Jego celem jest wprowadzenie środowiskowego modelu psychiatrycznej opieki zdrowotnej w oparciu o działalność Centrów Zdrowia Psychicznego.
Model środowiskowy opieki psychiatrycznej opiera się na założeniu, że osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne i emocjonalne powinny otrzymywać pomoc możliwie najbliżej domu, w ich naturalnym otoczeniu, z uwzględnieniem ich zasobów i więzi, a oferowane im świadczenia powinny być kompleksowe i skoordynowane. W ten sposób można ograniczyć hospitalizacje w oddziale psychiatrycznym do absolutnie koniecznych.
Każda osoba która ukończyła 18 lat i mieszka w powiecie oświęcimskim, która doświadcza szeroko rozumianego kryzysu zdrowia psychicznego.
Bardzo ważnym elementem funkcjonowania Centrum jest Punkt Zgłoszeniowo – Koordynacyjny (PZK). Jest to miejsce do którego mogą zgłaszać się wszystkie osoby doświadczające kryzysu psychicznego, a także poszukujące pomocy dla swoich bliskich w kryzysie zdrowia psychicznego.
Dyżurujący w nim koordynatorzy wstępnie zdiagnozują problem zdrowotny, udzielą wszelkiej potrzebnej informacji, zaproponują właściwy rodzaj terapii i wsparcia, pokierują i ustalą termin udzielenia dalszych świadczeń.
W ramach naszego Centrum działają dwa Punkty Zgłoszeniowo-Koordynacyjne, czynne od poniedziałku do piątku, w godzinach 8-18.
– Osoba w kryzysie zdrowia psychicznego – A także poszukujący dla niej pomocy bliscy, krewni, przyjaciele, czy sąsiedzi.
– Należy się zgłosić do PZK – Można zrobić to osobiście, telefonicznie lub mailowo – Nie jest potrzebne skierowanie – Nie ma konieczności wcześniejszego ustalenia terminu – Pomoc udzielana jest bezpłatnie.
– Pracujący w PZK koordynatorzy opieki udzielą informacje o zakresie działania CZP i możliwości uzyskania świadczeń psychiatrycznej opieki zdrowotnej – Przeprowadzą wstępną ocenę potrzeb zdrowotnych zgłaszającego się i uzgodnią wstępny plan dalszego leczenia – Uzgodnią termin i miejsce uzyskania świadczenia w ramach CZP – W przypadkach, które ocenią jako pilne umówią wizytę lekarską w PZP w terminie do 72 godzin – Pokierują do Ośrodków Pomocy Społecznej w wymagających tego sytuacjach