polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
W rocznicy uczestniczyło 13 byłych więźniów obozu Auschwitz-Birkenau. Fot. Paweł Sawicki
14 czerwca jest Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. Właśnie tego dnia w 1940 roku do nowo utworzonego obozu trafiła z więzienia w Tarnowie grupa 728 Polaków.
„Wśród nich byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758” – przypomina Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau (PMAB).
Wizualnym symbolem tegorocznych obchodów była oryginalna rękawica bokserska, w której w Auschwitz toczył walki Tadeusz Pietrzykowski, więzień pierwszego transportu, który otrzyma numer obozowy 77,, a także jego gryps wysłany z obozu do rodziny.
W wydarzeniach upamiętniających rocznicę na terenie Miejsca Pamięci wzięło udział 13 ocalałych z Auschwitz, a także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, korpusu dyplomatycznego, duchowieństwa, delegacje organizatorów obchodów, wielu instytucji i organizacji społecznych oraz wszyscy pragnący uczcić pamięć ofiar niemieckich nazistów.
„Stoimy tutaj razem z osobami, które prawie całe swoje życie przeżyły pod pręgierzem zawołania „nigdy więcej”. I widzimy, co się dzieje za naszą wschodnią granicą, w Ukrainie. Jeszcze pół roku temu chyba wszyscy myśleliśmy, że wojna na taką skalę w Europie jest nie do pomyślenia. Dziesiątki tysięcy albo i więcej ofiar cywilnych. Niechże ta rocznica uświadomi nam głębokie powiązania lekcji z tragicznej przeszłości, która jednak stanowiła po wojnie podwaliny powojenności, tych czasów, w których bezpiecznie udało nam się żyć bez wojny” – powiedział opiekun miejsca pamięci Piotr Cywiński, dyrektor PMAB.