polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Przy Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu na razie nie ma namiotu, w którym powstałoby dodatkowe pomieszczenie dla SOR i izby przyjęć. Fot. Paweł Wodniak
Obowiązek badania temperatury u pracowników szpitali należy spełnić w momencie wejścia na teren placówek leczniczych.
Druga kwestia to konieczność reorganizacji SOR (szpitalnych oddziałów ratunkowych i izb przyjęć, tak by oddzielić pacjentów z objawami COVID-19 od pozostałych osób. Wszystko to po to, by jeszcze dodatkowo uszczelnić system i w jak największym stopniu ograniczyć ryzyko zakażeń w szpitalach” – mówi Piotr Ćwik, wojewoda małopolski.
30 małopolskich szpitali z SOR i izbami przyjęć wojewoda zobowiązał do przeorganizowania ich pracy. Chodzi o bezpieczną segregację i separację osób z objawami COVID-19 od innych osób przebywających w izbach przyjęć lub SOR.
„Taka „brudna” izba przyjęć ma zminimalizować ryzyko zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w obrębie szpitali. Wydzielenie strefy dla osób z podejrzeniem COVID-19 bez objawów oraz strefy dla osób z podejrzeniem COVID-19 mających charakterystyczne objawy zmniejszy prawdopodobieństwo przeniesienia zakażenia w momencie pierwszego kontaktu z SOR lub izbą przyjęć” – informuje biuro prasowe wojewody.
Lecznice mogą zmiany wprowadzić w oparciu o namioty przygotowane przez straż pożarną lub inne dostępne środki techniczne.
Przy Szpitalu Powiatowym w Oświęcimiu namiotu, w którym powstałoby dodatkowe pomieszczenie dla SOR i izby przyjęć, nie ma. O tym dlaczego, wyjaśnimy w kolejnym artykule.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.
Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii:
– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, – 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu, – 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu.