Remont łazienki – przewodnik dla początkujących

Materiał sponsorowany  |   Fakty  |   22 czerwca 2022 19:31
Udostępnij

Remont łazienki powinien być dobrze zaplanowany. Niezależnie od tego, czy decydujemy się na zwykłą zmianę aranżacji czy kapitalny remont obejmujący również wymianę instalacji, należy przygotować odpowiedni projekt, harmonogram i kosztorys. Dzięki dokładnemu zaplanowaniu remontu unikniemy dodatkowych kosztów i w miarę gładko przejdziemy przez cały proces.

 

Określ swoje potrzeby i oczekiwania

Pierwszym krokiem jest przede wszystkim określenie, czego oczekujemy po skończonym remoncie. Do czego ma nam służyć łazienka? Czy będzie przestrzenią stricte toaletową i kąpielową czy znajdzie się również w niej kącik wypoczynkowy lub pralnia? Czy decydujemy się na wannę, w której będziemy się relaksować po ciężkim dniu? Czy może wystarczy nam prysznic z modną i nowoczesną deszczownicą?

 

 

Potrzeby na wymiar

Ważne jest wygospodarowanie odpowiedniej ilości miejsca na sprzęt i armaturę. Nie zawsze można umieścić urządzenie czy sanitariat tam, gdzie byśmy chcieli. Ten etap to również moment, w którym pochylamy się nad tematyką stylu, w którym ma być zrobiona łazienka. Dzięki temu łatwiej będzie nam dobrać takie akcesoria jak bateria wannowa czy kran.

Przed rozpoczęciem remontu

Kiedy już mamy rozpiskę, co potrzebujemy, zamawiamy lub kupujemy wszystkie niezbędne elementy wyposażenia łazienki. Dzięki temu mamy pewność, że remont się nie przedłuży z powodu, na przykład, braków w sklepie czy hurtowni. Kiedy dobieramy elementy wyposażenia łazienki samodzielnie, bez pomocy projektanta, dobrze jest się zapytać profesjonalnych doradców w salonach lub sklepach internetowych o szczegóły. W wielu salonach można zamawiać wyposażenie kompleksowo, począwszy od sanitariatów, po drobne elementy, takie jak bateria wannowa stojąca, co wiąże się nie tylko z niższymi kosztami, ale jest też ułatwieniem w przypadku serwisu gwarancyjnego.

Przed rozpoczęciem warto pomyśleć o umowie z wykonawcą. Niezależnie od tego, czy jest to zarejestrowana firma, czy ktoś nam polecony – warto mieć zabezpieczenie, aby w razie nieporozumień wiedzieć, co możemy egzekwować. Niektórzy producenci armatury wymagają, aby ich produkty instalował przeszkolony instalator.

W przypadku remontu o szerszym zakresie (np. kiedy wymieniamy piony), należy zgłosić ten fakt do zarządcy nieruchomości.

Projekt łazienki

Projekt zawsze zaczynamy od dokładnego obmierzenia pomieszczenia. Jest to istotne nie tylko ze względu na rozplanowanie umeblowania i np. terakoty, ale też rzutuje na odpowiednie rozmieszczenie instalacji.

Pierwszy krok to rozplanowanie instalacji wodnej. Tutaj należy wziąć pod uwagę wszystkie piony kanalizacyjne i podłączenia. Podłączenia powinny być przemyślane i dopasowane do istniejącej instalacji.

Kolejny krok to elektryka. Źródła prądu nie mogą mieć styczności z wodą. Podstawowa zasada to zachowanie minimum 60 cm odległości gniazdek elektrycznych od źródła wody.

Planując rozłożenie urządzeń, musimy wziąć pod uwagę odstępy między nimi. Żadne z urządzeń nie może kolidować z korzystaniem z okien, drzwi, szafek czy elementów stałych wyposażenia wnętrza, jak np. bateria wannowa z prysznicem. Wolny obszar przed wanną powinien mieć około 100×70 cm, przed kabiną prysznicową około 90 cm szerokości, aby móc swobodnie z niej korzystać. W okolicach umywalki wolna przestrzeń, pozwalająca na komfortowe użytkowanie to 100×70 cm. W przypadku miski ustępowej wolne pole winno mieć wymiary 60×90 cm.

Grzejnik montujemy jak najbliżej drzwi, dzięki temu pomieszczenie nie będzie wychładzane przez otwory wentylacyjne czy okna.

 

 

Przystępujemy do remontu

Po wykonaniu projektu, zakupieniu niezbędnych elementów wyposażenia i dopełnieniu formalności, możemy przystąpić do remontu i cieszyć się zmianami.