polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
„Jest naturalne, że słuchając informacji na temat epidemii człowiek zastanawia się co zrobić i w jaki sposób mógłby pomóc. Oświęcimski szpital nie jest wprawdzie szpitalem jednoimiennym, ale to przede wszystkim tutaj trafiają w pierwszej kolejności mieszkańcy naszej gminy” – mówi Faktom Oświęcim Bernardyna Bryzek, przewodnicząca Rady Gminy w Oświęcimiu.
Początkowo radni zamierzali kupić odzież ochronną dla personelu medycznego, ale by mieć pewność, że darowizna nie będzie kłopotem, a zaspokoi faktyczne potrzeby szpitala, zwrócili się z prośbą o przesłanie listy najbardziej potrzebnego sprzętu medycznego. Wspólnie podjęli decyzję o zakupie przepływomierzy do tlenu.
„Mamy nadzieję, że zakupiony sprzęt będzie jak najlepiej służył pacjentom” – mówią radni.
Gminni radni uzgodnili, że każdy indywidualnie dokona przelewu zadeklarowanej kwoty na konto szpitala, by zachować środki ostrożności i nikt niepotrzebnie nie opuszczał w tym celu swojego miejsca zamieszkania.
„Nie zawsze się ze sobą zgadzamy, więcej często zdarzają nam się wzajemne spory, natomiast w tej sprawie byliśmy jednomyślni” – dodają radni.
Rajcy zapewniają, że chcą wspierać przedsiębiorców działających na terenie wiejskim. Realną pomocą może być umorzenie należności z tytułu podatków oraz czynszu w lokalach wynajmowanych podmiotom gospodarczym przez gminę.
„Mamy taką możliwość, zapisaną w uchwale nr XLVIII/381/10 Rady Gminy Oświęcim z dnia 8 września 2010 roku. Myślę jednak, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany i oceniany indywidualnie” – tłumaczy Bernardyna Bryzek. „Formą wsparcia jest też promowanie lokalnych przedsiębiorców i oferowanych przez nich produktów i towarów, co staramy się cały czas robić” – dodaje przewodnicząca rady.
„Mamy taką możliwość, zapisaną w uchwale nr XLVIII/381/10 Rady Gminy Oświęcim z dnia 8 września 2010 roku. Myślę jednak, że każdy przypadek powinien być rozpatrywany i oceniany indywidualnie” – tłumaczy Bernardyna Bryzek.
„Formą wsparcia jest też promowanie lokalnych przedsiębiorców i oferowanych przez nich produktów i towarów, co staramy się cały czas robić” – dodaje przewodnicząca rady.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19.
Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem. Jeżeli masz te objawy i mogłeś / mogłaś mieć styczność z osobami zarażonymi nie idź do lekarza lub SOR – pozostań w domu i zadzwoń do sanepidu lub innych jednostek specjalnie powołanych na czas pandemii:
– 800 190 590 – numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem, – 604 197 624 lub 33 843 09 28 – telefony całodobowe do Powiatowej Państwowej Inspekcji Sanitarno-Epidemiologicznej w Oświęcimiu, – 33 844 89 80 – telefon całodobowy do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Oświęcimiu.