polecamy
Oświęcimskie Wieści z ratusza – FILM
Fakty z powiatu: Przegląd najważniejszych wydarzeń – FILM
Dzisiaj Rada Powiatu w Oświęcimiu rozpatrzy wniosek radnych klubu Prawo i Sprawiedliwość o odwołanie przewodniczącego rady Kazimierza Homy.
Wniosek o zwołanie sesji nadzwyczajnej w sprawie odwołania obecnego sternika rady złożyli radni klubu Prawo i Sprawiedliwość
„Reprezentując Radę przewodniczący winien podejmować takie działania, których przejawem będzie budowanie odpowiednich relacji pomiędzy radnymi, zaufania mieszkańców Powiatu do władz samorządowych a także sprawne organizowanie prac Rady istotne z punktu widzenia lokalnej legislacji. (…) Zadaniu temu nie podołał obecny Przewodniczący Rady, który poprzez swoje zachowanie w trakcie sesji w dniu 27.05.2020r. podważył autorytet Rady. Zachowanie Radnego Kazimierza Homy nie daje rękojmi właściwego realizowania obowiązków Przewodniczącego Rady. Godzi w dobre imię samej rady jako organu władzy ustawodawczej Powiatu jak i poszczególnych radnych” – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały o odwołaniu przewodniczącego rady (pisownia oryginalna).
Spytaliśmy Kazimierza Homę, przewodniczącego Rady Powiatu w Oświęcimiu (Platforma Obywatelska), czym naraził się radnym PiS.
„Czytając treść dwa razy ostatecznie nie dotarłem w tych treściach do tego, jakie są bezpośrednie powody złożenia tego wniosku. Po otrzymaniu tego wniosku przejrzałem sobie zapis całej sesji i nie doszukałem się zachowania, które byłoby niekulturalne lub uszczypliwe w stosunku do radnych opozycji. Domyśliłem się, że wniosek dotyczy punktu, który wprowadziłem dodatkowo w program sesji, a mowa o projekcie rezolucji z okazji 30-lecia wolnych wyborów samorządowych. Jej treść dla radnych Prawa i Sprawiedliwości okazała się na tyle kontrowersyjna, że przed jej głosowaniem opuścili całym klubem sesję Rady Powiatu w Oświęcimiu” – mówi Faktom Oświęcim Kazimierz Homa.
Postanowiliśmy sprawdzić czy domysły sternika rady są słuszne. Skontaktowaliśmy się z Jarosławem Jurzakiem z klubu radnych PiS.
„Trafił na obrady sesji w Dniu Samorządowca projekt rezolucji, ale tak, że nikt go wcześniej nie widział. Projekt nie był zaopiniowany przez którąkolwiek komisji rady. Nie dostaliśmy żadnego materiału. To było lekceważące podejście do pozostałych radnych. Zawsze, gdy podejmowaliśmy rezolucje, to najpierw ją konsultowaliśmy. Trzy ostatnie akapity rezolucji były dla nas nie do zaakceptowania. Są stricte polityczne, nieprzystające do sytuacji. Dlatego też musieliśmy opuścić sesję” – relacjonuje Jarosław Jurzak.
Rada Powiatu w Oświęcimiu liczy 27 radnych. Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości skupia 12 rajców.
Poniżej prezentujemy sporną rezolucję, której ostatnie trzy akapity spowodowało, że radni PiS opuścili salę obrad:
„Dziś mija 30 lat od pierwszych wolnych wyborów do samorządu terytorialnego. Od 20 lat 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, święto uchwalone przez Sejm RP na pamiątkę wspomnianej elekcji. Reforma samorządowa w powszechnym odczuciu jest uznawana za jedną z najbardziej udanych wprowadzonych w wolnej Polsce. Stała się potężnym impulsem do rozwoju społeczności lokalnej i budowy prawdziwego, a nie zadekretowanego społeczeństwa obywatelskiego. Dała ludziom poczucie, że są prawdziwymi gospodarzami miejsc, w których żyją, pracują, uczą się, rozwijają. Utworzenie samorządów było owocem przeprowadzonych rok wcześniej 4 czerwca wyborów parlamentarnych, które dały początek zmianom prowadzonym do pełnej demokratyzacji i upodmiotowienia społeczeństwa. Po trzech dekadach widać pozytywne efekty funkcjonowania samorządu terytorialnego. Niestety coraz wyraźniej pojawiają się zagrożenia dla samorządności w postaci prób centralizacji państwa i ograniczania finansowej niezależności samorządów. Zagrożone zostały również podstawy demokracji jakimi są przejrzyste zasady organizacji wyborów głowy państwa. Z niepokojem obserwujemy próby obchodzenia konstytucyjnych zapisów motywowane doraźnymi politycznymi kalkulacjami. Nie pozwólmy, by z trudem zbudowana od podstaw polska demokracja oraz rzeczpospolita samorządowa legły w gruzach w imię doraźnych interesów wąskiej grupy polityków”.
„Dziś mija 30 lat od pierwszych wolnych wyborów do samorządu terytorialnego. Od 20 lat 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego, święto uchwalone przez Sejm RP na pamiątkę wspomnianej elekcji.
Reforma samorządowa w powszechnym odczuciu jest uznawana za jedną z najbardziej udanych wprowadzonych w wolnej Polsce. Stała się potężnym impulsem do rozwoju społeczności lokalnej i budowy prawdziwego, a nie zadekretowanego społeczeństwa obywatelskiego. Dała ludziom poczucie, że są prawdziwymi gospodarzami miejsc, w których żyją, pracują, uczą się, rozwijają.
Utworzenie samorządów było owocem przeprowadzonych rok wcześniej 4 czerwca wyborów parlamentarnych, które dały początek zmianom prowadzonym do pełnej demokratyzacji i upodmiotowienia społeczeństwa.
Po trzech dekadach widać pozytywne efekty funkcjonowania samorządu terytorialnego. Niestety coraz wyraźniej pojawiają się zagrożenia dla samorządności w postaci prób centralizacji państwa i ograniczania finansowej niezależności samorządów.
Zagrożone zostały również podstawy demokracji jakimi są przejrzyste zasady organizacji wyborów głowy państwa. Z niepokojem obserwujemy próby obchodzenia konstytucyjnych zapisów motywowane doraźnymi politycznymi kalkulacjami.
Nie pozwólmy, by z trudem zbudowana od podstaw polska demokracja oraz rzeczpospolita samorządowa legły w gruzach w imię doraźnych interesów wąskiej grupy polityków”.
Dzisiejszą sesję Rady Powiatu w Oświęcimiu można obejrzeć on-line o godzinie 16.
AKTUALIZACJA
I radni platformy twierdzą, że nie knują?! Zarzucają innym brak czystych reguł gry?! Czy może być lepszy przykład hipokryzji i fałszu?
Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.
Więcej informacji w regulaminie komentarzy.