Przywrócenie 100 procent zasiłku chorobowego dla medyków

Redakcja eFO  |   Fakty  |   12 grudnia 2020 10:00
Udostępnij

Osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych, zarówno pracownicy medyczni, jak i niemedyczni mają prawo do 100 procent zasiłku chorobowego.

Na podwyższony zasiłek mogą również liczyć strażacy ochotnicy. Prawo do 100% zasiłku będzie im przysługiwać, jeżeli ich niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja nastąpiła po zetknięciu z Covid-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych albo wykonywaniem zadań w ochotniczej straży pożarnej.

Nowe przepisy umożliwiają wyrównanie zasiłku chorobowego za okres od 5 września do 100 procent podstawy wymiary zasiłku osobom zatrudnionym w podmiotach leczniczych.

„Przeliczenie zasiłku będzie następowało na wniosek. Jeśli zasiłki wypłaca sam pracodawca/zleceniodawca, to wniosek należy przekazać pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoba prowadząca własną firmę składa wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Może to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS)” – tłumaczy Anna Szaniawska, regionalna rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

Na 100 procent wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy, a potem zasiłku chorobowego w wymiarze 100%, mogą również liczyć osoby zatrudnione w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej świadczących usługi całodobowo, noclegowniach oraz innych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku.

W ich przypadku podwyższone świadczenia przysługują od 29 listopada

„Zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo (np. pracownikom) jak i dobrowolnie (np. zleceniobiorcom, osobom prowadzącym działalność gospodarczą)” – wyjaśnia rzeczniczka.

Dokumentem potrzebnym do wypłaty podwyższonego zasiłku osobie zatrudnionej w podmiocie leczniczym lub w jednostce pomocy społecznej, która otrzymała zwolnienie lekarskie w związku z COVID-19, jest oświadczenie ubezpieczonego, że niezdolność do pracy jest spowodowana COVID-19.

„Strażak ochotnik składa oświadczenie, że niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja w warunkach domowych jest spowodowana COVID-19 i powstała w związku z wykonywaniem zadań członka OSP” – dodaje Szaniawska.

Szczegółowe informacje na temat zasad dotyczących ustalania prawa do zasiłku chorobowego na preferencyjnych warunkach dla zatrudnionych w podmiotach leczniczych, jednostkach pomocy społecznej i członków ochotniczej straży pożarnej znajdują się na stronie internetowej www.zus.pl. Tam można znaleźć również wzór oświadczenia.

 

 

Najnowsze realizacje wideo

Komentarze
  • 12 grudnia 2020 23:55

    hotin

    Oczywiście KOD,Sowa ,Chwierut są za?Oczywiście Sowy i pani Niedziela oraz biznes lokalny.


Redakcja portalu zastrzega sobie prawo usuwania komentarzy obraźliwych dla innych osób, zawierających słowa wulgarne lub nie odnoszących się merytorycznie do tematu artykułu, wpisu, obiektu. Informujemy, że oprogramowanie rejestruje dane osoby komentującej (IP, czas), które na wniosek prokuratury, sądu lub policji mogą zostać przekazane celem ścigania sprawców czynów sprzecznych z prawem.

Więcej informacji w regulaminie komentarzy.

.
Kalendarium
Reklama
. . . . . . . . . . . . . . .