Projekt muzeum Auschwitz dla więźniów i mundurowych

Redakcja eFO  |   Fakty  |   23 listopada 2023 17:19
Udostępnij

Ponad 100 osadzonych, ponad 700 funkcjonariuszy policji, służby więziennej i straży pożarnej uczestniczyło w projekcie muzeum Auschwitz.

Była to kolejna odsłona przedsięwzięcia edukacyjnego „Auschwitz – Historia – Edukacja Obywatelska”. Jak ważne jest uwrażliwienie na brak poszanowania ludzkiej godności, do czego mogą prowadzić słowa pogardy i nienawiści, a także jakie ostrzeżenie płynie dla nas – dzisiejszych świadków zła – z tragicznej historii Auschwitz? To niektóre z pytań, z którym mierzyli się jego uczestnicy.

„Głównym celem projektu jest z przybliżenie historii niemieckiego nazistowskiego obozu Auschwitz, losów różnych grup ofiar oraz możliwość wizyty w autentycznym Miejscu Pamięci, co zawsze jest szczególnym doświadczeniem. Jednak edukacja o historii ma być punktem wyjścia do wartościowej refleksji na temat współczesnych zagrożeń płynących między innymi z ideologii nienawiści oraz naszej wspólnej moralnej odpowiedzialności za przeciwdziałanie złu dziś i w przyszłości” – mówi Andrzej Kacorzyk, dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście (MCEAH).

Wznowienie zajęć w jednostkach penitencjarnych było w tym sezonie możliwe po przerwie covidowej. W tym roku uczestniczyła w nich ponad setka osadzonych z wybranych zakładów karnych podlegających Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Krakowie.

„Tegoroczna edycja skierowana była głównie do osadzonych odbywających karę w systemie zamkniętym, to znaczy takich, którzy na co dzień nie mogą opuszczać murów jednostki. Dzięki nowym technologiom osadzeni mogli wirtualnie zwiedzić teren byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego. Było to dla nas szczególnie ważne, ponieważ umożliwiło osadzonym, także tym, którzy latami przebywają w zakładzie karnym, choć symbolicznie przenieść się poza wysokie mury” – komentuje major Anna Margelist-Czajczyk, rzecznik prasowa Służby Więziennej (SW) w Krakowie.

Na początku projektu osadzeni zapoznają się z wystawą wypożyczoną do zakładu karnego z muzeum i od zwiedzania byłego obozu Auschwitz-Birkenau w trybie online.

„Edukatorzy MCEAH prowadzą także warsztaty w zakładach karnych. Funkcjonariusze i funkcjonariuszki SW, którzy koordynują projekt, wzięli także udział w specjalnym pobycie studyjnym w miejscu pamięci. W ramach współpracy, muzeum przekazało także podcasty z cyklu „O Auschwitz”, które będą emitowane we wszystkich jednostkach penitencjarnych okręgu krakowskiego” – informuje Piotr Supiński, koordynator projektu w MCEAH.